burevestnik.bg - Мобилна версия


Експерти: Фокусът на системата трябва да е върху болниците

От днес се увеличава броят на леглата в София с 20%

Експерти: Фокусът на системата трябва да е върху болниците

„В България мерките вече не работят. Хората не видяха никакъв смисъл от действията, каквито и да са те, и в повечето случаи закъснели. Когато мерките не работят и ги налагаш, всички ще се обединяват в протестен аспект.“ Това каза пред Нова телевизия здравният икономист Аркади Шарков по повод COVID мерките, които предстои да бъдат въведени в София.

По думите му фокусът на щаба сега трябва да е върху лечебните заведения. „Бюджетът най-вероятно ще го чакаме май месец. Но в тази му част трябва да се подготви както по отношение обезпечаването на лечението от COVID, така и по отношение на лечението заради забавено лечение, вследствие на COVID“, допълни той.  

Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София д-р Георги Миндов от своя страна заяви, че мерките трябва да са вързани с болничната помощ. „Може всички да сме болни, ваксинирани, неваксинирани, леко протичащи и това да не създава проблем. Проблемът идва  обаче, когато се препълнят болниците и това вече се е случвало няколко пъти. Не трябва да допускаме отново да няма места в болниците за пациенти“, каза той.  

Д-р Миндов припомни, че от днес се вдига броят на леглата в София с 20%, като те стават 2300, а реанимационните – 350. „Това говори, че вече вървим към 80%. Реанимационните легла за децата също се увеличават. Имам постоянен поток от пациенти с COVID-19, сред които и много деца. Лошата новина е, че едва 28% от педагогическия персонал на София са ваксинирани. За сравнение, ваксинираните медици са над 60%“, каза той.

„Определено време беше да се въведе онлайн обучението”, посочи и Мая Зафирова, директор на 140 СУ „Иван Богоров“ в София, по повод плановете на здравните власти за ротационно присъствено обучение на децата в училище, тъй като от 700 деца в учебното заведение около 600 са на училище, но отсъства голяма част от педагогическия персонал.

„Има бизнес, който е добросъвестен, спазва мерките, проверява персонала, и такъв, който не ги спазва и страдат всички от това. Естествено, ще продължи напрежението да се увеличава. На всичкото отгоре се очаква с новия бюджет да се вдигнат осигуровките и данъците им и правителството ще трябва да избере дали да вдига данъците или да налага ограничения“, каза Аркади Шарков за резултата от затягането на мерките за бизнеса.

Д-р Миндов коментира, че голямата тежест пада върху извънболничната помощ, но напредването на електронизацията много е облекчило работата на общопрактикуващите лекари. „Надявам се тази година да я приключим и да няма нито един лист хартия в нашите кабинети“, каза той.

В отговор на въпрос относно изказването на доц. Атанас  Мангъров за смъртни случаи след ваксинация, председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев заяви, че е възможно думите му да са просто лапсус. „Това той трябва да го обясни пред съда. Трябва обаче да има отговорност за длъжностните лица, особено лекарите, ако се разпространява невярна информация. Няма лошо да има алтернативни позиции, но когато те се изказват от хора с лекарска професия, трябва да бъдат съобразени с науката“, каза той.

Д-р Миндов обаче беше категоричен, че агресията срещу медиците от последните дни е резултат от говоренето на медици като доц. Мангъров. „Неговото поведение ескалира в агресията“, каза председателят на Сдружението на столичните лекари. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   g4fk

User Avatar 6666 22.01.2022 06:34:34

На тия самонабедени "експерти" много усърдно им тракат мандибулите, но без никаква полза! На всяко гърне са мерудия! Аман от тях - особено от Хасъра!

User Avatar гост 21.01.2022 13:11:45

Е те тая група ще ни ръководи!

User Avatar Elf 21.01.2022 12:07:33

Haasar-Arkaadi-Mindil Humne Giuvendji Bokluk.

User Avatar Гост 21.01.2022 11:05:16

Всички са експерти! Работачи няма.

Още от Новини