burevestnik.bg - Мобилна версия


Емил Нешев: Медицинските хеликоптери дават шанс за живот на 30%-40% от пострадалите

Всяка държава сама взема решение какъв персонал да ги обслужва - медици или парамедици, каза той

Емил Нешев: Медицинските хеликоптери дават шанс за живот на 30%-40% от пострадалите

"Около 30% -40% от тежките случаи на пострадали могат да бъдат обработени с хеликоптер бързо, щадящо. Това са 30-40%, на които даваш наистина шанс за живот". Това заяви пред телевизия Bulgaria On Air директорът на Планинската спасителна служба към БЧК Емил Нешев по повод изготвения проект за закупуване на 6 медицински хеликоптера за спешна помощ е готов. Както стана известно, предстои да се обяви обществената поръчка за покупката им. Първият от тях се очаква да дойде след 2 години, а последният - след около 10.

"Това е един толкова дългоочакван проект. Не става дума само за шестте машини, има много друга работа, която е невидима за повечето хора. Като се започне от законови промени и регламентиране на целия този процес. Системата има нужда от всякакъв вид регламентация, тъй като досега такава не е работила в България", коментира още той.

Емил Нешев бе категоричен, че предвижданото създаване на държавен авиационен оператор е дълъг процес, но граждански авиационни оператори могат да помогнат за по-бързото стартиране на дейността на системата ХЕМС.

Ако се направи така, както се афишира в момента - със създаването на държавен авиационен оператор, който да изпълнява тази функция, е малко вероятно. Друг е случаят, ако се предприеме такъв тип законодателство, което да дава възможност за публично-частно партньорство, което да отвори възможността за частни компании, които са граждански авиационни оператори, да изпълняват тази дейност. Тогава те може да си осигурят и втора употреба машини, които да не бъдат по-различни от новите - наистина да могат да се случат веднага нещата", категоричен бе Емил Нешев.

Във връзка с медицинския персонал, необходим за специализираните хеликоптери, Нешев отбеляза, че всяка държава взима решението сама за себе си по законодателен път дали това да бъдат медици или парамедици, като към настоящия момент предстои да бъде взето такова решение и за България.

При всички случаи, това са специализирани длъжности, които трябва да се развият тепърва“, заключи той.

Друг отворен въпрос са и възможностите за кацане на медицинските хеликоптери в близост до специализираните лечебни заведения. Хеликоптерите е необходимо да закарат пациентите до болнично заведение, а за тази цел е необходимо болниците да имат опцията той да кацне до тях или около тях, подчерта директорът на Планинската спасителна служба.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5@hd

Още от Новини