burevestnik.bg - Мобилна версия


14 ноември - Световен ден за борба с диабета

Ендокринолози: Скринингът за диабет трябва да започне още на 35-годишна възраст

От днес до края на годината УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев" отваря врати за желаещи да се включат в скрининга

Ендокринолози: Скринингът за диабет трябва да започне още на 35-годишна възраст

Днес един от всеки 10 българи на възраст между 20-80 г., или 10% от населението, има захарен диабет, но много голяма част от тези хора са недиагностицирани, все по-чести са и предиабетните състояния, които при навременен и адекватен подход могат да станат обратими. Тези данни представи на пресконференция по повод Световния ден на диабета проф. Цветалина Танкова, член на УС на Българското дружество по ендокринология и началник на Клиниката по диабетология към УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“.

По думите й, след 20 години очакванията в световен мащаб са засегнати да са един от всеки 8 души, което е 12% процента от възрастните хора.

Световните препоръки днес вече насочват към ранен скрининг за диабет, който трябва да започне на 35-годишна възраст, а не на 45 г., тъй като заболяването все по-често засяга по-млади хора, стана ясно от думите на ендокринолога доц. Невена Чакърова от същата болница.

„При хората, диагностицирани под 40-годишна възраст, заболяването протича по-тежко и при него контролът се постига по-трудно. Диабет тип 2 по-рано се наричаше „старчески“, сега вече не е така. Световните препоръки в този случай са за максимално агресивен подход, сериозна подкрепа и добър контрол не само на кръвната захар, но и на всички останали фактори, които имат значение за превенция на сърдечносъдовите и бъбречните усложнения“, коментира проф. Танкова.

По думите на специалистите твърде погрешен е подходът да се контролира единствено кръвната захар, а да не се търси пълна оценка на метаболитния риск, при която се отчитат значими рискови фактори като наднормено тегло, информация за близки родственици с диабет или гестационен диабет, наличие на артериална хипертония, дислипидемия, сърдечносъдови заболявания.

Също така според специалистите е изключително важно да се осигури подкрепяща среда за хората с диабет и те да не бъдат стигматизирани – по тази причина в цял свят вече се налага именно понятието „хора с диабет“, а не „пациенти с диабет“.

В момента у нас няма изразен дефицит на лекарствени продукти за лечение на диабет тип 2, разполагаме с всички съвременни терапии за заболяването, малко по-бавно това става за диабет тип 1, но и в тази област навлизат инсулиновите помпи, сензорите и затворените системи, увери проф. Цветалина Танкова.

„България е с най-много специалисти енодкринолози на глава от населението в сравнение с другите европейски държави и тази възможност трябва бъде използвана най-пълноценно. Достъпът до съвременните терапии минава през среща със специалист ендокринолог“, каза тя.

В УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ от 2006 г. има програма за скрининг на захарен диабет, създаден е и Център за превенция на заболяването, стана ясно още на пресконференцията.

От днес до края на годината болницата отваря врати за скрининга, съобщи директорът на лечебното заведение проф. Мария Орбецова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Lr#5

Още от Новини