burevestnik.bg - Мобилна версия


Епигенетичен тест открива първични тумори

An EPICUP(R) Genetic Test. Credit: IDIBELLПо време на диагностиката на онкоболен пациент онколозите разбират къде е локализиран туморът и от какво естество е. Те откриват дали туморът е първичен и има ли метастази, или пък става въпрос за вторично огнище.

Приблизително в 5-10% от случаите лекарите се сблъскват с трудна ситуация, когато успяват да открият метастази, но локализацията на първичния тумор не е ясна. В този случай се говори за рак с неизвестна първична локализация. Типът на тумора в такъв случай не става ясен, съответно назначаването на правилно лечение е много трудно и преживяемостта на такива пациенти остава под въпрос.

Група специалисти от Университета на Барселона, оглавявани от Манел Естелър, разработват теста EPICUP, предназначен за откриване на първично туморно огнище. Това ще позволи на лекарите да назначават необходимото за пациента лечение, насочено към борбата именно с този тумор. „Преди няколко години открихме, че химическите модели, които регулират дейността на гените (епигенома), са специфични за всяка тъкан. Така например, в клетката на панкреаса те са различни от тези в клетката на белия дроб“, казва д-р Манел Естелър, цитиран от сайта Medicalxpress.com.

„Ние анализирахме тези епигенетични сигнатури за всеки вид рак в повече от 10 000 човешки тумора. Когато сега изучаваме ДНК на метастазите на пациент с тумор с неизвестен произход, снимката на епигенома, която получаваме, ще ни каже, че принадлежи към семейството на рака на панкреаса, белия дроб, дебелото черво, гърдата и т.н. С други думи, ще диагностицираме произхода на тумора“, обяснява д-р Естелър.

Авторите вече са тествали EPICUP в болнични условия и са доказали, че използването му позволява да се увеличи двукратно продължителността на живота при пациенти с рак с неизвестна първична локализация. Внедряването на текста в клиничната практика ще позволи по-ефективното лечение на подобни тумори.

Резултатите от работата на специалистите са публикувани в сп. The Lancet Oncology.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8Q62

Още от Новини