burevestnik.bg - Мобилна версия


Деян Денев:

Етичните правила гарантират, че лекарите не са обвързани с фармацевтични компании

Участието в семинар не е подкуп, заяви д-р Любомир Киров

Лекари, групови практики, медицински центрове, болници, медицински сдружения по специалности и съсловни организации фигурират в списъците, представени вчера от фармацевтичните компании, които членуват в Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM).

„Участието в семинара не е вид реклама. Напоследък прекалено много станаха светците в България в кавички и прекалено малко грешници, т.е. истинските хора. Когато се подкрепят организации като нашата, за да прави своите конгреси, е нормално да имаме спонсори. Ние нямаме никакви възражения тази подкрепа да бъде обявена“, коментира оповестяването на данните пред Нова телевизия председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.

„От рекламата по телевизията също се правят внушения. На лекаря обаче не се плаща. Няма скъпи, няма евтини лекарства – има такива, които помагат. Това обаче се обсъжда с пациента. Ако знам, че пациент не може да си купи лекарство, дори да е най-хубавото на света, как да го предпиша“, попита доц. Киров.

„Не одобряваме този начин на работа между лекарите и фармацевтичните компании. По този начин се получава нелоялно лобиране. Фармацията трябва да подкрепя науката, а лекарите да се развиват по специалностите си. Искаме държавата да се погрижи и да се създаде специален фонд за иновации и наука“, каза пък председателят на пациентски организации „Заедно с теб“ Пенка Георгиева.

„Става въпрос за европейска инициатива. Още през 2013 година фармацевтичната индустрия в Европа прие кодекси, на базата на които се осъществява сегашното оповестяване на данни и то се случва не само в България, а във всички европейски държави. Фармацевтичната индустрия няма какво да крие. Взаимодействието й с лекарите е само в полза на обществото и на пациентите. Лекарствата са високотехнологични продукти и тяхното разработване и прилагане може да става само във взаимодействие с лекарите. Те познават своите пациенти и механизмите на лекарствата”, коментира от своя страна Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

„Нормално е да има недоверие, но именно затова са етичните правила. Етичните правила, които индустрията спазва от години, гарантират, че лекарите няма да са обвързани по какъвто и да е начин да изпишат определено лекарство, когато са получили помощ за участие в международен симпозиум, например”, добави Денев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PQ%s

Още от Новини