burevestnik.bg - Мобилна версия


Жени Начева: От февруари ОПЛ ще издават сертификат за ваксинация срещу COVID

Едва 2% от аптеките с възможност за издаване на е-рецепта към момента

Жени Начева: От февруари ОПЛ ще издават сертификат за ваксинация срещу COVID

След 1-ви февруари личните лекари ще могат да издават сертификат на хартиен носител за поставена ваксина срещу COVID. Tой ще съдържа датата, вида на ваксината и партидния й номер – съответно първа и втора даза. Това заяви пред btv заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева. „Нашата амбиция е той да бъде надграден с всички останали ваксини, които българските граждани получават по задължителния имунизационен календар“, посочи тя.

Начева допълни, че на този етап сертификатът се разглежда като медицински документ, който не може да ограничава свободното движение на хора. Всяка държава на този етап изработва свой вид сертификат, който обаче трябва да съдържа минимален обем информация, която се обсъжда сред европейските лидери, обясни още Начева.

Тя коментира и електронния вариант на сертификата, като поясни, че достъпът до него чрез електронен подпис е с цел защита на данните. „Електронно здравно досие ще има всеки български гражданин, който потребява медицинска помощ. Автомацията се генерира автоматично в досието на базата на документите, които лекарите издават в хода на лечението“, допълни тя.

 Запитана каква част от личните лекари и аптеките имат връзка със системата, Начева посочи, че на този етап половината от семейните лекари вече имат връзка с централизирания информационен модул. По-бавен е напредъкът при аптеките, като засега едва 200 аптеки или около 2% от всички са въвели софтуера си. По думите й в следващите два месеца процесът по надграждането на информационните им системи ще се ускори и след 1-ви май те ще са адаптирали системите си. „Съсловните организации подкрепят тези наши действия, за което им благодарим. Не очакваме и отпор от страна на аптеките, защото това ще е полезно и за пациентите и за системата“, допълни тя. Надяваме се да няма аптеки, които да са изпълнили срока, защото това е пътят за въвеждане на информираност в здравната система, заяви още Начева.

Водят се разговори с Министерство на здравеопазването дали може да се въведе информация от извършени в миналото прегледи и здравни данни, обясни от своя страна Валентин Мундров директор на „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“. „Сертификатът в електронен вариант съдържа QR код, чрез който може да се провери дали е валиден. На пазара има пет доставчици на електронен подпис, като средната цена е 10-11 лева на година, а валидността му е три години“, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZFbd

Още от Новини