Докато получавахме органи от България, не е имало никакъв проблем с тях. Проблемът е, че от две години не сме получили нито един орган от български донор. Това заяви президентът на „Евротрансплант“ проф. Бруно Майзер пред БНТ.
По повод проблемите на българските пациенти, чакащи за белодробна трансплантация, и отказите на клиниките в Европа да ги приемат, проф. Майзер отговори, че това е въпрос на лично договаряне с тези клиники. „Клиниката в Есен има организационни проблеми за решаване, за Йена решението не е окончателно. Възможно е и при лични контакти с различни лекари да се договори такова сътрудничество. Както беше случаят с Виена. Това не е в нашите правомощия и задължения“, обясни той.
„От моя опит мога да кажа, че най-важното е да има силна политическа воля, да има приемственост. Ако отговорните хора се сменят често, винаги се губи енергия, време и информация. Затова трябва да имате стабилна система на отговорните институции. Вече бившият директор на българската ИАТ д-р Мариана Симеонова беше много отдадена и мотивирана. Аз съжалявам, че тя вече не е на поста. Все още не съм общувал с новия директор, затова не мога да кажа нищо за него. Сигурен съм обаче, че с правилното сътрудничество ще достигнете тези критерии. Скоро разговарях със зам.-здравния министър Жени Начева. Тя полага усилия. Информира ме, че се правят реформи. Видя ми се целенасочена и с желание да промени системата. Ако продължите така, ще подобрим отношенията си“, каза още проф. Майзер.
По думите му „Евротрансплант“ помага на непълноправните държави членки, каквато е и България, под формата на споразумение за обучение. „Това означава например болница в София да кандидатства за обучение за белодробна трансплантация. Ние оценяваме кандидатурата и ако преценим, че е успешна, се свързваме с различните центрове, които правят такава трансплантация. Ако един или повече центрове проявят интерес, подалата кандидатурата болница в София може да избере къде да се проведе обучението. Така екип от трансплантолози от София може да отиде да се обучи. И най-важното – да вземе свои собствени пациенти“, каза проф. Майзер.
Той подчерта, че дългосрочното решение не е в трансплантационния туризъм и здравното мигриране. Решението е да имаме самостоятелни програми за трансплантации и споразумения за обучение на наши специалисти в чужди клиники. „Това е пътят и той трябва да бъде подкрепен и от лекарите, и от пациентите, и от здравните власти“, каза проф. Майзер.
„Действително в момента сте далече от целта 10 донора на 1 млн. души, но с помощта на Евротрансплант може да подобрите донорството. Когато Хърватска поиска да се присъедини към нас, започнаха с 5-6 донора на милион, а сега даряват 35. Виждате какъв напредък е това, въпросът е да се върви в правилната посока“, каза още той.
Коментари по темата