В УМБАЛ Света Екатерина за първи път в страната бе извършена „безкръвна“ имплантация на биологична клапна протеза на пациентка с високостепенна трикуспидална рестеноза и инсуфициенция. 4-часовата процедура бе извършена от проф Юлия Джоргова и нейния екип, съобщиха от лечебното заведение.
Процедурата се извършва за първи път в България, като в световен мащаб са описани около 150 случая. Пациенката е 74-годишна жена, която през 2006 година е била оперирана по повод на високостепенна митрална стеноза (стеснение на клапата между лявата камера и лявото предсърдие, което затруднява нормалният поток на кръвта) и високостепенна трикуспидална регургитация (клапата между дясна камера и дясно предсърдие, пропускаща голямо количество кръв назад към предсърдието).
Тогава е протезирана митрална клапа с механична протеза, а трикуспидалната клапа - с биологична протеза. След операцията пациентката е била проследявана в клиниката, като през последните 2 години е с прояви на прогресираща, тежка, инвалидизираща сърдечна недостатъчност с лесна умора и задух при обичайни физически натоварвания и масивни отоци по долните крайници, налагали множество чести хоспитализации.
При прегледите е установена високостепенна рестеноза и инсуфициенция на биологичната протеза на трикуспидалната клапа. Предвид повишеният риск при повторна операция на пациентката е било предложено авангардното „безкръвно“ лечение - поставяне на нова клапна протеза през вена на шията. Процедурата се поема изцяло от здравната каса.
Транскатетърната аортна клапна имплантация, по-известна като TAVI процедура, се утвърждава като метод за лечение на високостепенна аортна стеноза при възрастни и високорискови пациенти за конвенционално кардиохирургично лечение в УМБАЛ Света Екатерина, която е болницата с най-голям опит в областта на ТАVI-процедурите в България. Процедурата е нова, но дава добри дългосрочни резултати при наблюдаваните пациенти, отбелязват от болницата.
Коментари по темата