Реално остойностяване на разходите в системата, механизми за контрол и въвеждане на информационна система – това са част от акцентите, по които ще работи Асоциацията на българските застрахователи във връзка с новия здравноосигурителен модел, става ясно от становище на Асоциацията.
„АБЗ оценява предложенията на МЗ за реформа на българската здравна система като позитивен сигнал за налична политическа воля за адресиране на системните недостатъци в настоящата система на здравеопазването и за осигуряване на качествена медицинска грижа на българските граждани. Предложенията са идейна база, от която да се тръгне към създаване на ефективен, базиран на солидна икономическа и финансова логика модел“, посочват от там.
От Асоциацията отбелязват, че подкрепят обявените от Министерството на здравеопазването цели на реформата в здравната система, които включват подобряване качеството на медицинските услуги и повишаване удовлетвореността на пациентите; подобряване ефективността на използване на средствата и контрола в здравната система; намаляване на дела на нерегламентираните разходи, повишаване на прозрачността чрез въвеждане на единна информационна система.
„АБЗ приема за правилен като посока предложения от МЗ общ принцип, на който да бъде базирана реформата - въвеждането на пазарни механизми и конкуренция между участниците чрез по-активно включване на частния сектор и застрахователите.
АБЗ счита, че за да бъдат постигнати тези цели и ефективно задействани пазарните механизми, финалният модел на здравна реформа трябва да е базиран в максимална степен на пазарни принципи и конкуренция между различните участници (и финансиращи, и финансирани организации) в системата – здравна каса, застрахователни компании, (болнични) лечебни заведения“, пише в становището.
От Асоциацията посочват още, че застрахователният сектор е силно регулиран и работи в условията на европейската директива Платежоспособност ІІ при спазване на съответните изисквания за капиталова адекватност. „Затова участието на застрахователната индустрия в нова дейност може да се реализира единствено при условие, че избраният модел на здравна система позволява точна прогнозируемост както на приходите, така и на всички разходи и инвестиции, свързани с неговото въвеждане“, подчертават от там и заявяват: „АБЗ ще се включи като конструктивен участник в работните групи към МЗ и се надява нейният експертен глас ща намери адекватно отражение в новия модел на здравна реформа“.
Застрахователите съобщават, че основните въпроси, върху които АБЗ ще акцентира в процеса на работа и по които ще търси решение и изражение в новия модел, са свързани с реално остойностяване на разходите (изходните данни, цени на клинични пътеки) с цел адекватна оценка на риска и създаване на работещ модел, базиран на ясна финансова логика и разчети; механизми за контрол: осигуряване на възможност застрахователите да оказват ефективен контрол върху целия процес, започващ от определянето на цените на здравните услуги до тяхното разходване от лечебните заведения; въвеждане на единна информационна система и електронна здравна карта на пациента; въвеждане на механизми за контрол на пациента, както и въвеждане на механизми, осигуряващи среда на реална конкуренция и за финансиращите, и за финансираните организации.
Коментари по темата
Реално остойностяване (евентуално!) ще има, когато здравната вноска стане 300 евро (колкото е в Германия). А контролът е ежеминутен, нека прелицензирането да започне СЕГА! И да бъде на всеки 3 месеца!
Нали си патриот, пък макар и майтапчия като тескере войвода. На власт сте. Направете заплатите по 5000 лв. , пък ако трябва и 350 евро ще плащаме.
Като получавате 500 лв нямате право да ламтите да се лекувате по германски.Ще се лекувате по български. С екстрите- закъснели линейки,умрели болни поради липса на лекари и на мотивирани такива.
Контролът го извадете от плановете си. Само пари, пари и пак пари!
Контрол ще има едва когато пациентът стане клиент и плаща реално и адекватно за получените здравни услуги. Не и преди това.