burevestnik.bg - Мобилна версия


Законодателни промени за паралелната търговия с лекарства поискаха от БАРПТЛ

Законодателни промени за паралелната търговия с лекарства поискаха от БАРПТЛ

Промени в закона за лекарствените продукти за хуманната медицина и Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти поискаха от Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства (БАРПТЛ). Исканите промени бяха представени на Кръгла маса на тема „Насърчаване на паралелния внос“, която се проведе днес в столицата.

„Разширяването на достъпа е свързано с прецизиране и добавяне на текстове в националното законодателство - ЗЛПХМ и Наредбата за цените. Адекватната нормативна рамка би довела до разрешаване на голям брой от ситуациите с липса и недостиг на лекарствени продукти в България и достъп на пациентите в България до разнообразието от медикаменти във всички страни в Европа, а не само регистрираните на местния пазар“, каза в презентацията си председателят на БАРПТЛ Христофор Иванов.

По думите му промяната в ЗЛПХМ трябва да позволи лекарствен продукт, разрешен за употреба в друга държава членка, да може да се внася паралелно на територията на Република България, когато е еднакъв или подобен на лекарствен продукт, разрешен за употреба в Република България. Освен това при установяване на недостиг чрез електронна система на Изпълнителната агенция по лекарствата да се дава възможност за бърза вътреобщностна доставка от търговците на едро. „Към момента само притежателите на разрешение за употреба могат да извършват тази доставка с разрешение на ИАЛ“, подчерта Иванов. 

Тези промени според Асоциацията ще гарантират, че лекарствата ще продължат да присъстват на българския пазар, че за тези лекарствени продукти ще има отговорен за лекарствената безопасност и ще има контрол от съответните органи, лекарите и фармацевти ще могат да прилагат нужното лечение, а пациентите ще намерят същия лекарствен продукт в аптеката или болницата, без да има нужда да го доставят от други държави.

Промените в Наредбата за цените на лекарствените продукти пък трябва да разрешат паралелно внесеният продукт да “стъпи” на вече направената регистрация от първовносителя. „Това означава, че лекарствените продукти от паралелен внос трябва да получават цената на вече съществуващия в регистрите НСЦРЛП лекарствен продукт. Искаме да се стига до по-ниската цена не по регулация, а на пазарен принцип“, поясни Христофор Иванов.

По време на кръглата маса бяха представени и междинните резултати от работата за първите три месеца на интернет платформата на БАРПТЛ, към която се подават сигнали за липсващи лекарства. „Нашите първи изводи показват, че сигналите имат решения. При 20% от тях е регистрирана наличност в страната и самите пациенти са насочени към конкретни аптеки, откъдето да получат лекарствата си. Над 60% сме посъветвали да се консултират с лекуващия лекар, за да бъде адаптирана терапията. Много голяма част от сигналите – около 32%, касаят лекарства с временно или трайно преустановен внос или продажби на територията на страната. 53% от сигналите биха могли да бъдат решени чрез внос. 120 са лекарства, за които са подадени сигнали, което означава, че за около 34% има повече от един сигнал“, отбеляза изпълнителният директор на Асоциацията Боряна Маринкова.

По думите й законодателните промени ще дадат възможност на българските пациенти да имат достъп до лекарства, които не се внасят в България, и няма да им се налага да пътуват или да прибягват до нерегламентирани практики, които не са в техен интерес.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   G*fZ

User Avatar гост 18.09.2018 22:12:44

Статистиката не пълни аптеките а жобовете на корумпираната фармация ...Един асририн протект няма по аптеките....

Още от Новини