burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Илко Гетов:

Законът за лекарствата трябва да спре вертикалната интеграция на фармапазара

Електронното здравеопазване, електронното досие, електронната рецепта и системата за верификация на лекарствата, която предстои да бъде въведена от 2019 г. ще изчистят системата на здравеопазването от всички лоши практики. Това каза пред Zdrave.net председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. „Тогава няма да има няма да има нужда нито от пръстови отпечатъци, нито от каквото и да било друго, защото всички ще бъдат свързани онлайн непрекъснато“, допълни той като подчерта, че коментарът му е в качеството му на експерт.

Проф. Гетов обаче поясни, че дотогава фармацевтите разчитат на промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), които да осигурят регулация и контрол в сектора.

„Изходът е във вписването на текстове и забрани в ЗЛПХМ, които касаят невъзможността за получаване на пари, за свързаност между лекари и фармацевти, за обвързване на броя предписания с други бонуси и спонсорства. Както и наличието на вертикална интеграция на пазара – това, че един човек е производител, търговец на едро и има верига от аптеки и така може да манипулира и да влияе на пазара. Надяваме се, че това ще се случи в предстоящите промени в ЗЛПХМ, които министърът на няколко пъти обяви, че ще са готови за есенната сесия на парламента“, каза проф. Гетов.

Като конкретен пример за паралелен износ пък той даде нарастването на употребата на един конкретен медикамент в дадена болница с 1600% тази година в сравнение с миналата.

Същевременно във фармацевтичния сектор вече е намерила приложение и добрата световна практика. „Компаниите в ARPharM (Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България) вече публикуваха списък, от който стана ясно, ние като организация колко, за какво и от кого сме получили финансиране, което адмирираме като политика и подход. Това е добрата практика, това е прозрачност, това са етични правила и се прави навсякъде по света“, каза проф. Гетов.

Председателят на БФС обаче допълни, че този регистър касае само членовете на Асоциацията. „Там членуват около 30-ина компании, на фона на над 200, които оперират на пазара. Иначе БФС като организация, още юли месец се обяви категорично против подобни неетични практики и свързаност между участниците в системата“, заяви проф. Илко Гетов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VQUg

Още от Новини