burevestnik.bg - Мобилна версия


Закъсняваме с години с програма за противогрипни имунизации на възрастните хора

Дори сред медиците у нас ваксиналното покритие е 2-3%

Закъсняваме с години с програма за противогрипни имунизации на възрастните хора

От следващия сезон възрастните хора в България ще имат достъп до четиривалентна противогрипна ваксина, която ще се реимбурсира от държавата. Това напомни днес на пресконференция, дала началото на информационна кампания за грипа, главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. По думите му, за имунизациите на възрастните са отделени близо 2 млн. лв. Д-р Кунчев уточни, че е предвидено имунизационната програма да обхване възрастните хора над 65 години. „Между 10 и 15% от възрастните смятаме, че първата година ще се възползват. Ваксините вече са изцяло четиривалентни, с разширен спектър на покритие, така че шансът за хващане на „див“ вирус е до голяма степен преодолян“, коментира д-р Кунчев.

По време на пресконференцията стана ясно още, че страната ни закъснява с години със създаването на подобна имунизационна програма. „През 2003 г. Световната здравна асамблея постави изискване пред държавите членки на ЕС да увеличат ваксиналното покритие сред възрастното население до 75% до 2010 г.“, обясни ръководителят на офиса на СЗО за България д-р Скендер Сила. От думите му стана ясно обаче, че страната ни не е единствената, която не е изпълнила това изискване. „През 2010 г. само Нидерландия е достигнала препоръчаната стойност от 75% покритие за възрастните, а през 2014 г. – само Шотландия. Т.е. в цяла Европа ваксиналното покритие е незадоволително“, коментира той.

От думите на участниците в пресконференцията стана ясно още, че ваксиналното покритие срещу грип е незадоволително и сред медиците. Макар те да са сред рисковите групи и от самите тях да се очаква да препоръчват имунизация, у нас противогрипна ваксина си поставят едва 2-3% от медиците – толкова, колкото е покритието и сред останалите граждани в страната.

Д-р Скендер Сила обясни, че ваксиналното покритие на медиците варира в различните държави от 2,9% за тези с най-ниско покритие до 19,9% за държавите, в които то е високо.

Проблема с ниското ваксинално покритие у нас д-р Ангел Кунчев обясни с липсата на доверие към институциите у нас. „Така че не храня особен оптимизъм по отношение на това, че рязко ще се променят нещата. Много хора ме убеждават, че финансовата бариера е била основна, аз не вярвам, но да видим“, коментира той.

В момента у нас няма циркулация на грипни вируси, заяви на свой ред директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев. По думите му, според последния доклад на Европейския център по контрол на заболяванията в Европа от 42 държави, подали информация за грип, в 32 той не е доказан. В десетте държави, където грипът е потвърден, става въпрос за два типа грип А и два типа грип Б, като всички те са познати и антигените им са в предлаганите четиривалентни ваксини, обясни проф. Кантарджиев. Грип в момента има в скандинавските държави и във Великобритания, уточни той и прогнозира, че до края на този месец у нас могат да се очакват първите случаи на респираторно-синцитиални вируси, с които обикновено започва циркулацията на грипа.

Проблемите, които създава грипът, не бива да се преувеличават, но не бива и да се подценяват, посочиха участниците в пресконференцията. Сезонният грип е остра вирусна инфекция, която се наблюдава в цял свят и причинява 3 до 5 млн. тежки заболявания и до 500 000 смъртни случая всяка година, отчете д-р Сила. Той посочи, че ежегодните грипни епидемии са причина за увеличаване на икономическите разходи, свързани със смъртни случаи, както и с повишаване на разходите и в болничната, и в извънболничната помощ.

Медиците припомниха и най-рисковите групи, сред които са възрастните хора, бебетата, бременните жени, хората с хронични и съпътстващи заболявания. По думите на д-р Сила, с най-висок от тежко протичане на грипа и най-голяма вероятност за смъртен изход са възрастните хора, сред които се отчитат 90% от всички смъртни случаи от грип.

На пресконференцията бе посочено също така, че тази година се отбелязват 100 години от първата официално регистрирана грипна пандемия. За две години тя убива 50 млн. души – близо три пъти повече, отколкото са жертвите на Първата световна война.

Най-доброто противодействие на грипа си остава ваксината, така че – имунизирайте се, призоваха в заключение участниците в пресконференцията и дадоха личен пример, като си поставиха противогрипни ваксини на място.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ApD7

User Avatar Гост 18.10.2018 17:02:35

СЗО в България са шайка паразити, които висят в интернет и facebook

User Avatar GP 18.10.2018 15:35:34

Стига ни плашихте с тоя и оня грип. Който иска да се имунизира.

Още от Новини