Увеличението на средствата, които НЗОК ще плаща за всяко отчетено електронно предписание с предписан лекарствен продукт, чието ниво на заплащане е 100 на сто от 2лв./ 2,20 лв. на 4 лв., влиза в а Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от НЗОК на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, става ясно от проекта, публикуван от МЗ за обществено обсъждане.
Според мотивите на Министерството към проекта така ще се осигури справедливо и адекватно заплащане на притежателите на разрешения за търговия на дребно с лекарствени продукти за дейността по отпускане на лекарствени продукти, заплащани напълно от НЗОК с ниво на заплащане 100 на сто.
В момента в случаите на 100% реимбурсирани лекарствени продукти за домашно лечение на здравноосигурените граждани, аптеката не начислява надценка за търговец на дребно при формиране на цената на лекарствения продукт. Така търговецът на дребно, който е сключил договор с НЗОК за доставка на тази група реимбурсирани лекарствени продукти, е нормативно задължен от свое име и за своя сметка да закупува от търговеца на едро лекарствени продукти, да ги реализира на стойността, на която ги е придобил, като единственото заплащане, което аптеките получават за така осъществяваната дейност е таксата от 2 лв./2,20 лв. за административна обработка на всяко изпълнено електронно предписание.
За прилагането на новата уредба са необходими финансови средства от бюджета на НЗОК, които трябва да бъдат предвидени в проекта на Закона за бюджета на НЗОК за 2022 г. Увеличението на бюджетните средства за прилагане на тази мярка е 15 милиона, или общото бюджетно въздействие ще нарастне на 30 млн. лв., става ясно още от проекта.
Пълния текст на проекта може да видите тук.
Коментари по темата
Шефът на Националната агенция за приходите (НАП) Румен Спецов обяви пред румънския вестник Libertatea, че от няколко месеца се прави проверка на голяма руска петролна компания, оперираща и в България, която през последните 10 години отчита загуби, въпреки че е една от най-големите на пазара в страната. Той уточнява, че около нея има куп други фирми, включително български, които работят по такъв начин, че печалбите се оказват в Швейцария или офшорни компании. Спецов е на посещение в Румъния, а пред изданието подчертава, че руската компания работи и на местния пазар. Той обаче отказва да назове името ѝ. Най-вероятно шефът на НАП визира "Лукойл". В средата на годината Асен Василев, който по това време все още беше служебен финансов министър, обяви, че "Лукойл Нефтохим Бургас" е започнала да плаща данък печалба. Той добави, че компанията винаги е на загуба, поради което не плаща и данъци в България.
Вдигайте таксата, че да не я вдигнем ние!
За лекарите, които преглеждат, водят цял кашон документация, изписват рецептата - 1 лев (или 2.90) Ово е стандарт!
Стига пациентът да не е освободен от заплащането на тази крупна сума
Докторите ряпа да ядат! Не са ли за е"ане Манджаров и Голямата гуша?