burevestnik.bg - Мобилна версия


Започва информационна кампания за повишаване на осведомеността за сърдечната недостатъчност

Кампанията „Сърцето говори“ ще предоставя информация, изготвена с помощта на лекари и на пациенти със сърдечна недостатъчност

Започва информационна кампания за повишаване на осведомеността за сърдечната недостатъчност

Започва информационната кампания „Сърцето говори“, която цели да запознае обществото със симптомите и превенцията на сърдечната недостатъчност, както и да помогне на пациенти с тази диагноза да водят пълноценен живот. Кампанията се организира от Дружеството на кардиолозите в България и фармацевтична компания Boehringer Ingelheim.

 Сърдечната недостатъчност е прогресивно, инвалидизиращо и потенциално животозастрашаващо състояние, което засяга, над 60 милиона души по света, като повече от 15 милиона от тях живеят в Европа. Хроничното заболяване е и причина за близо 2 милиона хоспитализации годишно.1

 „Диагнозата сърдечна недостатъчност звучи страшно и объркващо, особено когато сърцето не е спряло да работи или функцията му не изглежда нарушена. Но пациентите със сърдечна недостатъчност могат да водят пълноценен начин на живот въпреки сериозната диагноза“, каза проф. Гудев д.м.н., чл. кор. На БАН и бивш председател на УС на  Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ).

 „В помощ на пациентите и техните близки е създаден и специален сайт https://www.organs-talk.com/bg. Информацията на сайта е изготвена с помощта на лекари и пациенти и е предназначена за пациенти със сърдечна недостатъчност.“, допълни проф. Гудев

 Информационни листовки за пациента ще бъдат предоставени и в кардиологичните кабинети в страната.

 Как функционира сърцето?

 Сърцето е мускул с големината на юмрук, който отговаря за изпомпването на правилното количество кръв в тялото. То е част от кръвоносната система, която представлява мрежа от кръвоносни съдове, които снабдяват с кръв останалата част на тялото. Това е важно, защото кръвта доставя кислород и хранителни вещества, които са необходими за правилното функциониране на органите.

 Какво се случва при сърдечна недостатъчност?

 Сърдечната недостатъчност настъпва, когато сърцето има нарушена помпена функция и не може да осигури необходимата циркулация, за да отговори на нуждите на организма за наситена с кислород кръв или, когато, за да направи това се изисква увеличен обем на кръвта, което води до натрупване на течност в белите дробове и периферните тъкани.

 „Важно е да разграничаваме инфаркта и спирането на сърцето от сърдечната недостатъчност. Повечето хора са чували тези 3 термина, но често бъркат значенията им. Инфарктът представлява блокиране на кръвоснабдяването към сърцето, а спирането на сърцето представлява нарушение на функцията на сърцето и неочаквано спиране на сърцебиенето. Сърдечна недостатъчност настъпва, когато сърдечният мускул не може да изпомпва достатъчно количество кръв за нуждите на организма и предизвиква задържане на течности в организма.“, каза проф. Гудев „Сърдечната недостатъчност може да засяга едната или двете половини на сърцето, но наличието на сърдечна недостатъчност не означава, че сърцето Ви е спряло да бие. То продължава да изпомпва кръв, но се затруднява да изпомпва цялото количество кръв, от което се нуждае организма.“

 Признаците и симптомите на сърдечна недостатъчност могат да бъдат трудни за разпознаване в началото. Те може да се проявяват по различен начин при различните пациенти.  Сред някои от основните ранни признаци на болестта са задух, отмалялост, продължителна кашлица или затруднено дишане, както и задържане на течности, което води формиране на отоци. Разпознаването и разбирането на признаците и симптомите на сърдечна недостатъчност може да способства за ранното диагностициране на заболяването, което може да помогне да се почувствате по-добре по-бързо.

 Живот със сърдечна недостатъчност

 Да се живее с хронично заболяване като сърдечната недостатъчност може да бъде трудно, но много хора се научават да контролират симптомите и да водят активен живот. Познаването и редовното проследяване на симптомите дават възможност за контрол и повишават качеството на живот на хората със сърдечна недостатъчност. Съвместната работа с медицински специалисти, подкрепата от семейство и приятели,  оказват голямо влияние върху физическото и емоционално състояние на пациентите.

 Въпреки че сърдечната недостатъчност трябва да се лекува през целия живот, признаците и симптомите могат да се подобрят с подходящо лечение. Лечението може да помогне на пациента да живее по-дълго и да понижи риска от внезапна смърт. Пациентите винаги трябва да се консултират с лекуващия си лекар, който може най-добре да предостави насоки и подкрепа, съобразени с тяхната индивидуална ситуация и да предложи най-добрия подход занапред.

Научете повече за живота със сърдечна недостатъчност на сайта „Сърцето говори“ и сайта на Дружеството на кардиолозите в България, както и на официалната страница на ДКБ във Фейсбук и на https://www.facebook.com/BoehringerBG.

Източници:

 

  1. Health Policy Partnership. Heart failure policy and practice in Europe. Available at: https://www.healthpolicypartnership.com/app/uploads/Heart-failure-policy-and-practice-in-Europe.pdf. Last accessed: March 2022.
  2. American Heart Association. What is Heart Failure? Available at: https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/what-is-heart-failure. Accessed: June 2021.

SC-BG-01362


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   HTR9

Още от Новини