burevestnik.bg - Мобилна версия


Започва независимо проучване на глобалния отговор на пандемията COVID-19

Започва независимо проучване на глобалния отговор на пандемията COVID-19

Всички държави членки на СЗО приеха единодушно резолюция на Световната здравна асамблея (СЗА) – годишната среща на здравните министри, в която призоваха за независимо проучване на глобалния отговор на пандемията от коронавирус, предаде Агенция Ройтерс. .

Документът спечели одобрението на всичките 194 държави, в това число и САЩ.

Предложението, което той съдържа, е за "безпристрастна, независима и всеобхватна оценка“. Резолюцията бе внесена от страните от Европейския съюз, Обединеното кралство, Австралия и Нова Зеландия с цел да се предотврати по-нататъшното разпространение на болестта и "да се намали рискът от подобни събития в бъдеще". В отделно изявление говорител на ЕС изрази пълната подкрепа на Евросъюза за дейността на СЗО по време на кризата.

САЩ се присъединиха към постигнатия консенсус, но се дистанцираха от формулировките в  резолюцията, свързани с интелектуалната собственост и услугите за репродуктивно здраве, уточнява Ройтерс.

В изявление американската мисия в ООН в Женева се казва, че прегледът на борбата с пандемията ще осигури "пълно и прозрачно разбиране на източника на вируса, времевата линия на събитията и процеса по вземане на решения от страна на СЗО в отговор на коронавируса".

Представителите на САЩ обаче посочиха, че трябва да се "разграничат" от препратките в т.нар. "пандемична резолюция" по отношение на интелектуалната собственост съгласно споразумението "TRIPS", което позволява задължително лицензиране на лекарства и ваксини по време на извънредна здравна ситуация.

Подобен език би "изпратил грешно съобщение до новаторите, които ще бъдат от съществено значение за решенията, от които се нуждае целият свят", се отбеляза в американското изявление.

Администрацията на Тръмп също така "вярва в законната защита на неродените" и не би могла да приеме идеята за международно право на аборт, добавиха представителите на САЩ в Женева.

Независимо от общото съгласие за независимо проучване на глобалния отговор по време на пандемията, президентът на САЩ Доналд Тръмп за пореден път отправи критики към работата на СЗО и призова до 30 дни тя да реорганизира дейността си. Тръмп отново заплаши с ограничение на финансирането за СЗО от страна на САЩ, ако тя не промени начина си на работа.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Rn1S

User Avatar Гост 20.05.2020 22:56:34

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо отправи днес нови критики към Китай заради коронавируса, като каза, че отпуснатите от Пекин два милиарда долара за борба с пандемията са "нищожни" в сравнение със стотиците хиляди починали и милиардите долари щети, предаде БТА, цитирайки Ройтерс. На пресконференция в Държавния департамент Помпейо отхвърли твърденията на китайския президент Си Цзинпин, че Пекин е действал прозрачно след разгарянето на епидемията в Китай. По думите на американеца Си е трябвало да даде пресконференция и да позволи на репортерите да му задават всякакви въпроси. Първият дипломат на САЩ обвини Пекин, че все още крие образци от вируса, че не дава достъп до своите лаборатории и че цензурира дискусиите по темата. САЩ осъдиха недопускането на Тайван в СЗО и разкритикуваха шефа на организацията Президентът Доналд Тръмп заплаши, че САЩ ще напуснат Световната здравна организация (СЗО) заради нейната реакция на пандемията и я обяви за "марионетка на Китай". По същото време Си Цзинпин обяви, че Китай отпуска на СЗО два милиарда долара. По този повод Помпейо каза днес, че чака да види дали китайците ще дадат тези два милиарда. "Приносът на Китай в борбата с пандемията е нищожен в сравнения с щетата, която той нанесе на света. Тази чума струваше живота на около 90 хиляди американци, над 36 милиона американци загубиха работата си след март. В света починаха 300 хиляди. По наши оценки до 9 трилиона долара струваше на света бремето от провалите на Китайската комунистическа партия", заключи държавният секретар. Той отправи обвинения към Китай и заради заплахите му за "икономическо възмездие" към Австралия, призовала за независимо разследване за произхода на заразата. Майк Помпейо отбеляза също, че генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус е поддържал "необичайно близки отношения с Китай" още преди тази пандемия. Помпейо обяви, че САЩ ще допринесат "с около 10 милиарда долара в полза на международния отговор" на пандемията, вкл. за разработване на ваксина, финансиране на подготвеността за реакция при кризи и за хуманитарна помощ.

Още от Новини