Заради гласуваната преди седмица оставка на управителя на НЗОК от ПП-ДБ внесоха искане за оставка на председателя на парламента Росен Желязков, което беше прието със 129 гласа „за“ и 103 „против“. Искането, което беше подкрепено от БСП, ИТН и „Възраждане“, влезе като извънредна точка в дневния ред на Народното събрание.
В мотивите към него е посочено, че на 17 април 2024. г., първи пленарен ден за седмицата, е предложено и прието включване на допълнителна точка от дневния ред, а именно „Предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса (Подадена оставка от Станимир Михайлов - управител на Националната здравноосигурителна каса, 1.12.2023 г.)“.
„В хода на обсъжданията по точката обаче внесената от Михайлов оставка беше оттеглена с изрично отправено от него волеизявление. С оглед на това, към момента на поставяне на проекта на решение за гласуване, оставката вече беше оттеглена. Следва да се отбележи, че подаването на оставка е личен, доброволен акт. По смисъла на чл. 19, ал. 4, т. 5 от Закона за здравното осигуряване това е волеизявление, отправено от подаващия оставката, което поражда за Народното събрание право да приеме решение за предсрочното му освобождаване. В случая обаче към момента на приемането на решението, оставката е била оттеглена, съответно правото за нейното приемане – погасено.
Доколкото се касае именно за лично, доброволно волеизявление на председателя на НЗОК, председателят на Народното събрание следваше да даде на вече допуснатия в залата г-н Михайлов възможността да изрази ясно своята воля пред народното представителство с оглед решението, което предстои да бъде взето . В разрез с това обаче, председателят заяви изрично, след проведеното гласуване за допуск на Михайлов в залата, че „нека господин Михайлов да присъства на дебата. Тъй или иначе той няма възможност по никаква процедура да взима думата или да му бъдат задавани въпроси, така че нека да присъства в залата“. Тази изразена категорична позиция на председателя, че на управителя на НЗОК, чиято оттеглена оставка се гласува, не може да бъде давана думата, за да изрази лично своята воля, която пък обуславя правото на Народното събрание да вземе обсъжданото решение, представлява нарушение на правилника и на парламентарната практика, което повлия и на крайния акт, приет от Народното събрание“, пише в мотивите към проекторешението за предсрочното прекратяване на мандата на Желязков.
„Когато трябваше да гласуваме оттеглената вече оставка на управителя на НЗОК, аз лично поисках почивка от името на парламентарна група, за да имате време да направите анализ и да вземете правилното решение. А правилното решение беше много ясно – когато няма оставка, няма какво да се гласува. Вие се върнахте в тази зала и взехте грешното решение“, каза от парламентарната трибуна депутатът от ПП-ДБ Асен Василев.
„Безпрецедентно беше да имаме шеф на НЗОК, който да стои на последния ред в залата, вие да го гледате в очите и да казвате: „Ние не знаем дали този човек си е оттеглил оставката“. Това беше едно поругаване на тази институция“, допълни и народният представител от ПП-ДБ Кирил Петков.
Като нарушения на Желязков са посочени още системна злоупотреба с правото след приемането на програмата на Народното събрание за работната седмица председателят да предлага промяна в дневния ред, нарушение на процедурата по почитане на паметта с едноминутно мълчание на жертвите на арменския геноцид, нарушения при провеждане на парламентарния контрол.
Коментари по темата
И един от основните кешмени в здравеопазването т.нар проф Оскар тръгнал да го защитава в социалните мрежи.
И какво от това?