burevestnik.bg - Мобилна версия


Заради неясни процедури психично болните пациенти остават без терапия, алармират от БЛС

Психично болните пациенти остават без терапия заради неясните процедури в наложените правила от Н3ОК при изписването им от стационарно лечение в психиатричните отделения. Това обясни пред БНР д-р Галинка Павлова, зам.-председател на Българския лекарски съюз.

От БЛС са алармирали за казуса Н3ОК с отворено писмо, в което изтъкват, че постъпват запитвания от джипита и психиатри относно продължаването на лечението на пациенти след хоспитализацията им в психиатрично отделение и припомнят, че у нас стационарната психиатрична помощ се финансира не по системите по клиничните пътеки от НЗОК, а от Министерство на здравеопазването.

От съсловната лекарска организация алармират, че преминалите стационарно лечение в психиатрични отделения не получават подходящо поддържащо лечение за периода след хоспитализацията. Не били изключение и случаите, при които се налагало по време на хоспитализация да се сменя лечението за психиатричното заболяване.

След изписването им от болницата пациентите често оставали без медикаменти за около месец. Това ставало заради неясноти относно процедурите при изписване на пациенти, преминали стационарно лечение в психиатричните отделения.

От БЛС припомнят, че след като бъдат изписани от болницата, пациентите имат право на контролен преглед. Няма обаче регламентиран механизъм за издаване на протоколи за медикаменти по време на този преглед или при престоя в болницата. Въпросните протоколи се издават от амбулаторните психиатрични служби, където пациентите се насочват с направление. То обаче може да бъде получено 30 дни след хоспитализацията. Въз основа на епикризите личните лекари имат право да изписват частично реимбурсираните медикаменти, обясняват в писмото си от БЛС.

За да изпишат все пак медикаменти, лекарите се принуждават да търсят варианти, които не се регламентирани, подчерта д-р Галинка Павлова.

„И в момента колегите, за да излязат от тази ситуация, изписват малко по-голяма дозировка, която за известен период да покрие лечението на пациентите, което не е редно. Или примерно колегите, ако имат мостри, оставени от фирмите, предоставят безплатно на пациентите. Някои от пациентите сами плащат и си купуват, но има и такива, които нямат възможност и не се лекуват, т.е. прекъсват лечението си“, каза д-р Павлова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Jkdj

Още от Новини