Затруднения с три медикамента за лечение на пациенти с COVID-19 - фраксипарин, хексан и урбазон, отчетоха по време на днешното заседание на Областния кризисен щаб директорите на лечебните заведения в област Кърджали, цитирани от БТА.
Те обясниха, че допреди известно време не са имали проблеми със снабдяването на въпросните лекарства, които се използват за лечение и на други пациенти, но от три седмици трудно се снабдяват с тях. Някои от лечебните заведения са се принудили да се сдобиват с количества от съседна Турция.
Пред областния управител, който председателстваше щаба, директорите изразиха и притеснение относно високите цени на електроенергията и сметките за ток, които ще се наложи да плащат, на фона на също толкова завишените цени на кислорода и на други свързани с работата им суровини. Те изразиха надежда да има компенсации от държавата за лечебните заведения по въпроса. В противен случай ще бъдат поставени пред дилемата дали да отопляват болниците или да купуват лекарства. "Няма как да направим този избор. Този въпрос стои със сила", коментираха директорите на лечебните заведения.
По отношение на легловата база бе отчетена сравнително разнородна картина. В Ардино при разкрити 6 легла за ковид пациенти, заетите са също 6. В Крумовград от 10 легла за носители на вируса не е заето нито едно. В Момчилград от 13 легла заетите са 10. В МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" в Кърджали има 21 пациенти с COVID-19 и 46 свободни COVID легла.
"Трябва да отбележа, че днес е първият ден, в който се вижда някаква динамика в детската заболеваемост и обръщаемост към болницата по отношение на COVID-19", каза директорът на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" проф. Тодор Черкезов. По думите му, в детското отделение има 1 дете с доказана положителна проба и още 4 със съмнения, чиито резултати от PCR тестове се очакват. В отделението остават 3 свободни легла, с готовност за разкриване на още 6.
"При необходимост можем да разкрием до 36 легла в детско отделение и 99 за възрастни или общо 135 легла, което е окончателният капацитет на лечебното заведение за пациенти с COVID-19.", допълни проф. Черкезов. Готовност и възможност за разкриване на още легла изразиха и останалите директори на лечебни заведения в областта. Те отчетоха, че на този етап натискът върху здравната система е в доболничната помощ, тъй като повечето пациенти не стигат до стационарно лечение.
Коментари по темата
В ИАЛ се занимаваше само с далавери.
Гьокчен, Хасана, Асана, Асена не става за нищо. На нея й дайте интриги и мъже.