burevestnik.bg - Мобилна версия


Затягат контрола при изписването на онколекарства

МЗ предлага промени в Наредба 4 за трети път, настоящият вариант отчита становищата от предходните две обществени обсъждания

Затягат контрола при изписването на онколекарства

Нови нормативни промени, които целят подобряване на контрола при изписването на онкомедикаменти, предлага Здравното министерство. Промените са в Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти и са публикувани на сайта на ведомството за обществено обсъждане.

Подобни на предложените сега текстове вече бяха предлагани два пъти. Част от тях – в началото на април тази година, а друга част – през май. Сега ведомството обобщава резултатите от двете обществени обсъждания, при които са постъпили становища от редица заинтересовани страни от сектора, обединява предложенията си от предишните месеци и отново ги подлага на обществено обсъждане.

Едни от основните изменения засягат част от подзаконовия нормативен акт, която регламентира предписването на лекарства в лечебни заведения със стационар и по-специално предписването на онколекарства.

Според промените, ако дадени онколекарства се заплащат от Касата извън цената на клиничните пътеки или амбулаторните процедури, то те могат да бъдат предписани и приложени само след взето решение за провеждане на такова лечение от обща клинична онкологична комисия или клинична комисия по хематология.

Медикаментите за лечение на злокачествени солидни тумори при възрастни се предписват от лекуващия лекар след решение на клиничната онкологична комисия по химиотерапия, гласят още измененията. Комисията се състои най-малко от трима лекари с призната специалност „Медицинска онкология“, които работят в лечебното заведение и се определя със заповед на ръководителя на лечебното заведение. Решенията на клиничната онкологична комисия по химиотерапия се вписват в протоколи и се подписват от членовете на комисията. Протоколите са валидни за срок до 180 дни, считано от началото на лечението по схемата, разпореждат още текстовете.

Лекарствата за лечение на злокачествени хематологични заболявания при възрастни се предписват от лекуващия лекар след решение на клинична комисия по хематология. Решенията се вписват в протокол по образец, подписан от най-малко трима лекари с призната специалност „Клинична хематология“, гласят измененията.

Протоколите са валидни за срок до 180 дни, считано от началото на лечението по схемата.

Подобна е и процедурата при лечение на онкоболни деца, за които медикаментите се предписват от лекуващия лекар след решение на клинична онкологична комисия/клинична комисия по хематология. Решенията се вписват в протокол по образец и се подписват най-малко от двама лекари със специалност по „Педиатрия“ и „Клинична хематология“, или „Детска клинична хематология и онкология“, които работят в лечебното заведение.

Срокът на валидност на протоколите е същият като при възрастните – до 180 дни, считано от началото на лечението по схемата.

Решенията на комисиите пък трябва да следват терапевтичните схеми за лечение в съответствие с одобрените фармако-терапевтични ръководства, пише още в промените.

С измененията на текстовете се уточняват и медикаментите, които болничните лекари могат да предписват за продължаване на лечението на пациентите извън болница.

Предложеният през май терапевтичен фиш, който да придружава лекарствения лист при изписване на онколекарства в болниците, също намира място в този вариант на наредбата. Въвежда се и предложеният тогава журнал, който болничните аптеки трябва да водят за разтваряне на лекарства срещу онкологични или онкохематологични болести.

„Целта на предложените промени е да се създаде възможност за по-голям контрол на НЗОК върху разходите за лекарствените продукти, заплащани за лечение на злокачествени и хематологични заболявания в болничната помощ с обществени средства и ще способства за създаване на електронно досие на пациентите“, отбелязват от МЗ в мотивите към промените.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gEGu

User Avatar Гост 24.08.2018 00:15:06

Надзора на касата има далавера от фирмите лекарствата да се купуват от болниците. Болниците имат също далавера да ги копуват скъпо и да делкат комисионни. Печалбата е за фармакомпанията, която осигурява бонусите за Надзора и шефовете на болниците. Ако касата копува централизирано лекарствата ще спре източването и. Тогава обаче за никой няма далавера. Това е причината далаверата да изяжда парите на касата с обяснението от Надзора: кой ми сра в гащите? А те ядят кюфтетата и не викат ние.

User Avatar ???? 23.08.2018 19:49:51

Странно,а до сега как е било?Не разбрах какви са промените.Не разбрах също по какъв начин,с промените,които не разбрах точно какво са,ще се повиши контрола? Изобщо нищо не разбрах.

User Avatar Ивчо 23.08.2018 22:00:31

Как да разбереш, като и тези които са предложили промените не могат да си разберат предложението.

Още от Новини