Пред всеки новозавършил лекар има дилема дали да напусне България или не. Това каза пред bTV д-р Емануил Найденов, неврохирург в „Св. Иван Рилски“ и част от Гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване".
„Имайте предвид, че от 2006 г. насам, когато имаше едно злополучно управление на министър Гайдарски, понятието „специализант“ стана екзотика. Да специализираш, след като завършиш стана първо невъзможно – имаше четири нулеви години, след това се оказа, че дори да имаш пълни шестици на изпитите за специалност, трябва да си плащаш. Всичко това направи отлив на бъдещи млади специалисти от България. Тези, които по някакъв начин останаха, не мога да кажа, че са намерили рационална причина да го направят. По-скоро причините са само ирационални – някакъв особен тип мазохизъм да оцелееш тук и да продължиш живота си тук. Ние берем тези плодове. Поне до 2015 г. положението беше такова. Оттогава насам лека полека се променят нещата“, поясни той.
Д-р Найденов беше категоричeн, че парите не са всичко. „Въпросът е задоволството от това човек да направи нещо сам със себе си. Там отиваш в нещо уредено, в което нямаш предизвикателства. Ще влезеш в един живот, който е монотонен и няма как да различиш един ден от друг. Мен това не ме привлича, аз обичам предизвикателствата“, каза той.
По думите му медицина в България се прави на много високо европейско ниво, но на много ниска цена, която се компенсира от заплащането на медицинския персонал.
Той допълни, че здравеопазването в чужбина не винаги е по-добро от това в България и даде пример с Холандия. При него се оперирала холандка, която е имала цяла година проблем със зрението, без да бъде диагностициран. На почивка у нас откриват тумор и в „Св. Иван Рилски“ го оперират успешно.
„Само българите в чужбина могат да кажат какъв е достъпът на обикновения пациент до специалист или до болнично лечение. Такава е системата – тя има стоп на входа и не допуска пациентите до специалист или болнично лечение до последно. Не мисля, че системата там е за пример“, каза той. По думите му обаче нашата здравна система е един болен организъм. „Той страда от недохранване, второ – в неговата храносмилателна система е пълно с паразити и трето – има ментален проблем, той е с двойнствена личност. Всичко това води до косвените ефекти отношение на изнервени колеги към пациента, отношение на пациента и приемане на системата като нещо, което работи против него. Имаме един безучастен лекарски съюз като съсловна организация и всички глави на ламята – НЗОК, МЗ и парламент, които се гласят да изядат златните ябълки на Медицинския университет“, каза д-р Найденов.
Коментари по темата
Към казаното трябва да се добави, че е крайно време да се потърси строга отговорност от всички директори на потъналите във финансово отношение болници. Ама смее ли някой?
Поздравявам Ви Д-р Найденов за сполучливата метафора и анализ описващи точно състоянието на системата на здравеопазването. "Паразитите", които с помощта на техните лобита във властта, МЗ, НЗОК и с любезното съдействие на т.нар. БЛС ще продължават поддържането на "организма" във вегетативното състояние (будна кома) наричано за благозвучие "реформа", защото така най-добре виреят за сметка на цялото ни общество, което плаща сметката за престоя в "реанимацията". Системата отдавна е "превзета" от "паразитите" и само тоталната им ерадикация може да спаси "организма". Процес, който ще бъде труден, но не е невъзможен, ако повече граждани се осъзнаят, обединят се и го пожелаят.
Предпочитам излишното предизвикателство комунистическа здравна система тип Семашко ДА ГО НЯМА.
Абсолютно невярно е, че работещите в чужбина нямат предизвикателства. Е адреналинът който един рушвет от 3 Бона изръсва, това го няма. И изкушението да забием нож в гърба на колегата или началника, за да се добереш до големите мангизи също липсва .
Перфектен поглед и анализ,.... браво. Вероятно ако бъде запитан Д-р Найденов ще даде и правилното решение . Абе...останали са и свестни лекари в Бг.
Otkakto istinskite po prizvanie lekari napusnaha ,,Kochinata,, -Lamiata izjade uja.
Простичък, но перфектен анализ на ситуацията.