Подуправителят ще управлява НЗОК при предсрочно освобождаване на управителя до избор на нов управител без да има срок, в който да се случи това. Поправката в Закона за здравно осигуряване беше внесена от председателя на здравната комисия проф. Костадин Ангелов в сряда и беше приета днес от парламентарната здравна комисия. В момента този срок е не по-дълъг от 6 месеца и изтече на 12 юли.
„В действащата нормативна уредба по отношение на други органи на управление, които изцяло или частично се избират от Народното събрание, подобно времево ограничение липсва. Към момента не са налице обективни фактори и обстоятелства, които да обуславят необходимостта от наличието на конкретен срок в действащите разпоредби на Закона за здравното осигуряване за избор на нов управител на НЗОК при предсрочно прекратяване на мандата“, каза проф. Ангелов и допълни, че се предвижда законът да влезе в сила от 12 юли 2023 г.
Зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски заяви, че Министерството подкрепя законопроекта, тъй като по този начин ще се гарантира стабилността на здравната система и нейната устойчивост.
„НЗОК подкрепя предложението, за да осигури непрекъсваемост на процеса“, каза и временно изпълняващият длъжността управител на Касата д-р Йорданка Пенкова.
Подкрепа за законопроекта изразиха и от БЛС.
Депутатът от „Има такъв народ“ проф. Андрей Чорбанов заяви, че ще внесе поправка в законопроекта между първо и второ четене, с която да се регламентира срока за избор на управител на Здравната каса.
„Ние се нагаждаме към казусите, вместо казусът да следва закона. Липсата на срокове означава, че подуправителят може да управлява години, ако това не е фиксирано като дата. Трябва да има правила какво се прави в ситуация при преждевременно прекратяване пълномощията на управителя“, каза той.
Проф. Ангелов обаче коментира, че внасянето на промени между първо и второ четене ще доведе до забавяне на приемането на законопроекта и съответно на процедурата за избор на управител. Освен това ще доведе до невъзможността законът да бъде приет в разумни срокове, а Касата от вчера е без управител и няма кой да разписва плащанията за договорните партньори.
„Така внесения законопроект в сегашната ситуация следва да бъде подкрепен. Мисля, че това, което се предлага, да няма срок, е по-удачно, отколкото да се предлага конкретен срок“, каза и доц. Васил Пандов.
Депутатите гласуваха и правилата за избор на управител на НЗОК с поправката в ЗЗО. По думите на проф. Ангелов те са идентични с приетите при предходната процедура, макар и с малка промяна в сроковете.
Народните представители поискаха да бъде удължено времето на 25 минути за изслушване на кандидатите, защото в предишния вариант времето от 10 минути за отговор на всички постъпили въпроси.
„Предлагам да бъде записано общо време. Когато бъдат зададени и въпросите от народните представители, ще дадем 10 минути, за да бъдат записани. Въпросите ще бъдат пред мен и ако се налага ще ги задавам един по един, за да не бъде пропуснат никой. Накрая ще питам народните представители дали има въпроси, на които кандидатът не е дал отговор“, ангажира се проф. Ангелов.
Предстои процедурните правила да бъдат одобрени в зала утре, а процедурата по изслушването на кандидатите да се проведе в понеделник, 24 юли.
Коментари по темата
Пенкова е какво качество изразява мнение след като от вчера е никой
Правилно! Какво прави гражданката Юрдана на заседание на здравна комисия? Защо не бяха допуснати други граждани, които да просветлят пумпалите от ДБ и ПП що за корумпирано лице продължават съвместно с държавна сигурност и ГЕРБ да се опитват да оставят в касата вечно?