С влизането в действие на новия рамков договор от 1-ви април 2017 г. общопрактикуващите лекари вече нямат задължението да предоставят на гражданите здравноосигурителни книжки, когато те осъществяват първоначалния си избор на лекар. Това съобщават от здравната каса, като уточняват, че дават информацията във връзка със зачестили въпроси на граждани.
Според Наредбата за осъществяване на правото на достъп до медицинска помощ, Националната здравноосигурителна каса издава книжките на здравноосигурените и ги разпространява чрез районните здравноосигурителни каси. Всяка РЗОК е създала организация за предоставянето на гражданите на здравноосигурителни книжки, уверяват от касата, като припомнят, че книжката остава валидна, независимо от евентуална смяна на общопрактикуващия лекар от страна на пациента.
Коментари по темата
ИЗобщо на нас личните лекари не ни дреме на шмайзера кой има книжка и кой няма и кой ще им я дава, не сме си давали зор и досега. Личният лекар не е куриер, нито доставчик, нито хамалин на кашони с книжки, които книжки между другото са фрапиращ разход на НЗОК за едно нищо. Дори за тефтерче не става. В тази книжка няма нито отразена внесена здравна вноска , нито задължителния годишен профилактичен преглед -неща на които държат истинските здравноосигурителни институции по света , дори имунизационният паспорт е пародия. Вместо да издават електронни карти както по света чиновниците живеят още в 18ти век.
А защо от касата спестяват информацията, че именно според цитираната наредба(чл.5, ал.4), задължението й да издава ЗОК е в сила още от 01.04.2016г.?!
Се получават от РЗОК,от гражданите,това е новото,а не от семейният лекар !
Те и досега за нови пациенти се издават от РЗОК.Нищо ново под слънцето...