burevestnik.bg - Мобилна версия


Здравният министър в оставка Петър Москов с три обвинения за престъпление по служба

Софийска градска прокуратура повдигна три обвинения на здравния министър в оставка Петър Москов за престъпление по служба. Две от обвиненията са във връзка с дарението на ваксини между България и Турция, а третото е за ваксината „Тетадиф“, произведена в нарушение на закона от българската фирма „Бул Био“. Това съобщи на извънреден брифинг говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова.

На 28-ми май 2015 г. е сключено междуправителствено споразумение за дарение на ваксини между министерствата на здравеопазването на Турция и България. От българска страна са дарени 5 млн. ваксини срещу туберкулоза БЦЖ, а от турска страна са получени 100 000 дози „Пентаксим“ и 100 000 дози „Еувакс“.

Според прокуратурата, Петър Москов е нарушил Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, Закона за здравето и Устройствения правилник на МЗ в съучастие със заместника си д-р Адам Персенски, като по този начин е нанесъл имуществени и неимуществени щети на министерството. Освен, че е приело дарението в разрез с българското законодателство, с вноса МЗ е нанесло щета на бюджета за 323 000 лв., в които се включват заплатените от ведомството ДДС и разходите за доставка на ваксините. Прокуратурата приема, че нанесените неимуществени щети са създаване на недоверие в Министерството на здравеопазването, невъзможност за упражняване на лекарствената политика и създаване на недоверие у гражданите при ваксинирането на деца.

Второто обвинение е за износа на ваксините към Турция. Дарението е трябвало да отговаря на българското законодателство, което не е станало, смятат от прокуратурата. На 13-ти май 2015 г. във фирма „Бул Био“, на която МЗ е принципал, е получено писмо от министър Москов, с което се възлага изработването на 5 млн. дози ваксини за нуждите на Р България, като в писмото изрично е упоменато, че стойността на ваксините ще бъде заплатена от Министерството на здравеопазването. През септември 2015 г. 5 млн. дози са били изнесени за Турция. Два месеца по-късно – ноември 2015 г., изпълнителният директор на „Бул Био“ Любомир Димитров е бил извикан в МЗ и му е бил предявен за подпис договор за дарение. Изпълнителният директор е предявил фактури за плащане към Министерството на здравеопазването, но такова плащане не е извършено и фактурите са били обезсилени посредством договора за дарение. Само производствените разходи на „Бул Био“ възлизат на 413 379 лв. Договорът за дарение е бил подготвен предварително и много подробно от д-р Адам Персенски с цел министър Москов да не заплати производството на дозите, посочиха от прокуратурата.

Третото обвинение срещу Москов е за безстопанственост, и то е за произведените в периода 29-ти юни – 1-ви юли 2016 г. дози „Тетадиф“. Те са произведени в база, която няма нито разрешение, нито условия да произвежда лекарствени препарати, твърдят от прокуратурата. Произведени са 1,14 млн. ампули на обща стойност 110 302 лв. Тези ампули, както и дозите „Еувакс“ са иззети от разследващите органи, съхраняват се като веществени доказателства и след приключване на делото подлежат на унищожаване, казаха още от там. И за двете ваксини е доказано, че са вредни, но обвинението е за това, че няма издадено разрешение от ИАЛ за тяхната употреба, уточниха от прокуратурата.

Разследването е започнало по три сигнала на журналистката от БНТ Валя Ахчиева до Върховната касационна прокуратура от октомври миналата година. През април 2016 г. започва досъдебното производство, в което са разпитани над 100 лица и са иззети огромни количества документи, като разследването по случая продължава.

Още в края на септември трима прокурори от специализираната прокуратура са били готови с обвинения срещу министъра и зам.-министъра, но за да не се политизира обвинението, са решили да изчакат приключването на президентската кампания, преди да ги повдигнат, стана ясно още от думите на Арнаудова.

Утре на разпит в следствието са извикани всички министри от Министерски съвет, тъй като решението за дарението между България и Турция от МС е взето неприсъствено. От тях се очаква да кажат кой им е носил документите за подпис и имало ли е икономическа обосновка на искането за дарение.

На министър Москов и зам.-министър Персенски е наложена най-леката мярка за неотклонение – подписка.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Kn$j

Още от Новини