burevestnik.bg - Мобилна версия


Здравно министерство: Рискът от внос на морбили е реален

Имунизацията срещу морбили е отговорност както на общопрактикуващите лекари, така и на родителите, казват от ведомството

Здравно министерство: Рискът от внос на морбили е реален

През последните месеци на 2017 г. се наблюдава нарастване на броя заболели от морбили (дребна шарка) в Гърция, в сравнение с намаляването на техния брой в Румъния.  Рискът от внос на морбили в България от засегнатите страни на Балканите и от Европа е реален и само високият имунизационен обхват може да гарантира ограничаване на разпространението у нас, съобщиха от Министерството на здравеопазването.

От там допълват, че навременната имунизация на децата съгласно Националния имунизационен календар е основна задача и отговорност както на общопрактикуващите лекари, така и на родителите. Министерството на здравеопазването призовава родителите да проверят имунизационния статус за морбили на децата си и при наличие на пропуски да бъдат взети спешни мерки за ваксинирането им.

От здравно министерство припомнят, че през 2016 и 2017 г. Европа беше засегната от обширна епидемия от морбили. По данни на Европейския център по превенция и контрол на заболяванията за периода 1 ноември 2016 г. – 31 октомври 2017 г. са регистрирани 13 726 случая на морбили в 30 държави на Европейския съюз (ЕС).

Най-засегнати от болестта са Румъния (5 605 заболели), Италия (4 973 заболели), Германия (952 заболели), Гърция (922 заболели) . Броят на смъртните случаи на морбили през периода достигна 30, 20 от които в Румъния. Най-висока заболяемост е отчетена при децата до 1 г. Морбили продължава да се разпространява в Европа, тъй като имунизационния обхват в много държави е под оптималния, а в 20 от държавите на ЕС е под препоръчителните 95% .

В началото на 2017 г. в България, в резултат на внос на морбили от пътуващи до засегнати държави, възникнаха епидемични взривове в областите Пловдив, Пазарджик и Монтана. Бяха установени 165 заболели основно сред ромски деца, като голямата част от заболелите бяха неимунизирани или ненапълно имунизирани. В случай, че вирусът не бе срещнал мнозинство от редовно ваксинирани деца, ситуацията щеше да напомня в голяма степен на тази в съседни страни като Румъния и Гърция с хиляди заболели и смъртни случай сред засегнатите.

Министерството на здравеопазването обръща внимание, че морбили е силно заразно заболяване и ограничаването на разпространението му е трудно постижимо и изисква последователни действия. Регулярно се провеждат имунизации срещу морбили за съответните възрастови групи, подлежащи на задължителна ваксинация. Здравните власти и работещите сред ромските общности здравни медиатори провеждат кампании за информиране на населението относно заболяването и начините за предпазване от него. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   J1Ba

User Avatar Гост 05.01.2018 21:59:41

Детето на снимката има варицела, а не морбили бре, неграмотници!

User Avatar Гост 05.01.2018 23:30:33

Карай там и без това плебсът не знае и дърдори за едра, ,дребна, шарка и т.н , кой както е дочул от стринка си. Иначе знаят да поучават лекарите какво да правят... А иначе инфекциозните заболявания всъщност са единствения фактор , който изравнява силите в неравната ни борба с питекантропите отказващи имунизации. В смисъл Наградите Дарвин за най-тъпо самоубийство са за тях и не оставят тъпо поколение

User Avatar Гост 05.01.2018 13:25:48

Започва паралелния износ Хванати са лекари с кутии да изнасят пъпки за милиони Директори на болници арестувани за незаконна търговия Преструктурират отделения МЗ обещава безплатна пъпка на всички

User Avatar Гост 05.01.2018 13:23:45

Снимката е от варицела! много сте зле от здраве.нет Морбили е тежка инфекциозна болест!

Още от Новини