burevestnik.bg - Мобилна версия


И МБАЛ-Девин се сблъсква със сериозен дефицит на медицински сестри

И МБАЛ-Девин се сблъсква със сериозен дефицит на медицински сестри

За последните две години МБАЛ-Девин е успяла да привлече трима млади лекари. Двама от тях са от региона и се надяваме да има бъдеще за здравеопазването тук. Това каза пред радио „Фокус“ изпълнителният директор на болницата Радка Грозданова.

„Въпреки това лекарите при нас не са достатъчни. Наясно сме с огромния дефицит на медицински кадри като цяло в страната, а за нашите отдалечени райони това е още по-голям проблем. Засега успяваме да бъдем обезпечени откъм лекари, но сме на санитарния минимум. Необходими са ни още кадри. Особено тревожен е фактът с липсата на медицински сестри. Освен че при нас имаме незаети места и ни трябват спешно още медицински сестри. Другият проблем е, че и тези, които в момента работят в болницата, са в пенсионна и предпенсионна възраст. Ежедневно полагаме усилия за решаване на тези проблеми, но е много трудно“, коментира Грозданова.

Тя уточни, че изхождайки от този остър дефицит на медицински сестри, са положили усилия да акредитират болницата в Девин за практическо обучение на такива кадри.

„В момента организираме първата група за обучение. Имаме договор с Медицински университет – София за млади хора, които нямат възможност да пътуват в големия град и ще им се провежда онлайн обучение, а практическото обучение да бъде тук при нас. Искаме да са мотивирани, да видят, че това е една много хубава професия и те може да имат своето бъдеще при нас в Девин, където живеят. Тази акредитация ни дава възможност и за медицински сестри, които не се обучават по тази линия, а учат в някой от медицинските университети, при нас да карат стажовете си и практическото си обучение. За радост имаме вече две сестри, на които им предстои дипломиране и се надяваме да останат за в бъдеще. Малко е, но с малки стъпки, според възможностите ни, трябва да се стремим да решаваме този огромен проблем, който е за цялата страна“, обясни Грозданова.

В момента МБАЛ-Девин има нужда от 11 медицински сестри, които да работят в болницата. „По отношение на лекарите имаме санитарния минимум, но трябват още. Хубаво е да имаме още един педиатър, защото когато са сами специалистите, те трябва да бъдат постоянно на разположение, а имат нужда от почивка. Имаме и остра нужда от ендокринолог в момента. От всяка специалност ако има още по един лекар, те ще си бъдат в помощ и така няма да бъдат натоварвани тези, които са ни единствени специалисти“, уточни изпълнителният директор на болницата.

Грозданова припомни, че още при повторното отваряне на болницата в Девин през 2014 г. община Девин е предоставила жилища, които да бъдат използвани за лекари, които не са от района, а са от вътрешността на страната. „В това отношение общината е помогнала и има настанени лекари в тези жилища. Това е благоприятно за специалистите, които идват да работят при нас. От тази година в Националния рамков договор е заложено и да се подпомагат лечебни заведения, които са в отдалечени и труднодостъпни райони. Знаейки, че при нас дейността е по-ограничена, се дава възможност да се дават допълнителни целеви средства, които да подпомагат фонд работна заплата за тези лекари“, посочи Грозданова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Y7b1

User Avatar Гост 26.06.2024 21:42:55

Може да се обадите на доцент Матиас Фаетон или на на ст.н.с. д.м.н. Тобиас хайнц!

User Avatar По-добра идея 26.06.2024 23:57:18

Не, недейте да се обаждате на ритнитопковците. Обадете се във ФОЗ "Проф.д-р Цекомир Воденичаров", в ИАМН, в МЗ,в НЗОК. Там има много хабилитати с месечни заплати, които се доближават до споменатите - проф. Златка Петрова, проф. Алекс Воденичарова, проф. Доли Сиджимова, Янка Партизанка, Момчил юнак и още десетки корифеи на управлението на здравеопазването.

User Avatar Гост 26.06.2024 21:41:44

За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец

Още от Новини