burevestnik.bg - Мобилна версия


И Румъния започна да обира лекарите и сестрите ни

След Германия и Великобритания, към които традиционно се насочват българските лекари и медицински сестри, се оказва, че дори съседна Румъния постепенно се превръща в притегателен център за родните кадри от сферата на здравеопазването. Това съобщи за Zdrave.net председателят на медицинската федерация на КТ „Подкрепа“ д-р Камен Данов. В синдикалната структура е получено писмо от федерацията на здравните работници в Румъния "Санитас" , чрез което се съобщава, че в последните седмици при тях като членове са прехвърлени четирима анестезиолози, както и четири медицински сестри. „Имаме информация за още две сестри, които от скоро вече работят в Румъния“, посочи той.

Д-р Данов отбеляза, че реалният брой на предпочелите да работят в северната ни съседка наши кадри е по-голям, защото те не са задължени да членуват в синдикални обединения, поради което и отчетността за заминалите не е пълна. „Това е минимумът, за който ние имаме информация. Много е вероятно да има и други хора“, изтъкна той.

Основната причина български лекари и сестри да предпочетат да работят в Румъния е по-високото заплащане в сравнение с това в България. От началото на тази година там действа нов колективен трудов договор, който определя средна работна заплата за сферата на здравеопазването от 1000 евро. По-рано днес румънски медии съобщиха, цитирайки социалния министър Олгуца Василеску, че през 2018 година заплатите на лекарите в Румъния ще се увеличат допълнително и ще достигнат 3600 евро.

На този фон д-р Данов съобщи още, че обещаното увеличение с между 15 и 30% на възнагражденията на работещите в сферата на здравеопазването у нас, което беше залегнало в Колективния трудов договор за сектора, не е факт навсякъде. „На много места има увеличение – първи реагираха голяма част от големите АГ болници, след това започнаха да реагират общините. За съжаление на много други места обаче отказаха да се съобразят с колективния трудов договор с оправданието, че бюджетите не са готови и съответно не знаят какви заплати да раздават. Имаме сигнали от много РЗИ за това“, обясни д-р Данов. „Малките общини казват, че бюджетите, които са им предварително дадени за отрасъл здравеопазване, все още не са изплатени“, допълни той,

Темата за възнагражденията на работещите в системата на здравеопазването ще бъде основна и на предстояща среща между КТ „Подкрепа“ и Българския лекарски съюз, допълни още д-р Данов. По време на на нея ще бъде обсъдено и остойностяването на медицинския труд. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   dFx5

Още от Новини