Съществува реална опасност кожно-венерическият център в Пловдив да спре работа заради липса на средства. Заплатите се изплащат със закъснение, липсват лични предпазни средства, при дъжд покрива тече и се слагат легени, а в същото време не са договорени пътеки със здравната каса. Само стационарът има такива, но те са в размер на 14 хиляди лева. Центърът е единствения в Южна България, но санитарите носят веро от вкъщи, а телефоните са спрени, защото не са платени, съобщава Topnovini.bg.
„На 31-ви май персоналът в кожно-венерическия диспансер е получил заплати за февруари. Дори има персонал, който получава 420 лева основна заплата, а минималната вече е 460 лева. Полагаща ни се безплатна храна отдавна е спряна. Има санитари, които постоянно искат заеми, за да могат да идват на работа“, разказа медицинската сестра Мария Папазова, цитирана от сайта.
„Към 25-то число започва едно питане дали ще има заплати, всеки месец сме в поставени в тази ситуация“, обясни санитарката Светла Арабаджиева.
Огромен парадокс е и, че касата не плаща направленията, посочва сайтът, без да обяснява ситуацията. „Ако един пациент си вземе направление от личния лекар и трябва да дойде за преглед в центъра, той си плаща. 10 лева – ако е здравно осигурен, 30 лева – ако не е“, обясни председателят на КТ „Подкрепа“ в Пловдив Атанас Кръстев. Според него е необходима светкавична намеса на община Пловдив, защото центърът е общински. „Ножът е опрял до кокала, ще алармираме и министъра на здравеопазването. Трябва да има дебат по темата, а ние имаме предложения и идеи за финансирането“, допълни Кръстев.
Подобен проблем има и МБАЛ „Св. Мина“. Персоналът е категоричен, че болницата се води към умишлен фалит. „Бюджетът ни за следващия месец е 206 хиляди лева, а само фонд „Работна заплата“ е близо 250 хиляди лева“, категоричен е доктор Цветан Деведжиев. Персоналът изпраща и писмо лично до Бойко Борисов, за да го запознае с проблема.
Коментари по темата