burevestnik.bg - Мобилна версия


И общинските болници готвят дела за надлимитната дейност

И Сдружението на общинските болници обмисля да заведе дела заради неплатената надлимитна дейност. Това съобщи пред Zdrave.net председателят на организацията д-р Неделчо Тотев.

Припомняме, готовност за това вече изразиха както от Българския лекарски съюз, така и от Сдружението на частните болници. Очаква се през 2016 г. надлимитната дейност да е на обща стойност 24 млн. лева, докато през 2015 г. тя е размер на 52 млн. лв.

„Принудени сме да се опитаме. Завеждайки дела ще знаем, че сме направили всичко, което законът позволява“, заяви той. По думите му почти всички лечебни заведения имат надлимитна дейност, която не е заплатена, и тя непрекъснато нараства.

 „Ние изчакахме прекалено дълго, което бе жест на добра  воля. Разбираме каква е ситуацията в държавата, разбираме, че нещата не вървят. Имахме конкретни предложения, но те не се вземат предвид. Идва момент, в който самите собственици ни принуждават – имам предвид общинските съвети, които са собственици на лечебните заведения“, обясни той. „Когато те кажат, че срокът на толеранс е изтекъл, ние ще тръгнем към процедурата за завеждане на дела“, поясни д-р Тотев. От думите му по-скоро ще бъдат заведени колективни искове, защото шансът за спечелване би бил по-голям.

„След като човек си плаща здравните осигуровки, би следвало когато има някаква здравна потребност, тя да бъде задоволена в рамките на държавата и безплатната „рубрика“. А когато го върнеш заради изчерпан лимит, няма защо да се сърдим, когато този човек започне да ругае системата и започва да пита защо плащам тези осигуровки“, заяви той и допълни, че подобен проблем влияе демотивиращо за плащането на осигуровките.

Д-р Тотев коментира и факта, че с приетия окончателно бюджет на НЗОК за 2017 г. отпадат ограниченията за използване на резерва на касата. „Ние искахме гаранции, че средствата ще се използват за болнична помощ, която е най-ощетената и най-поглъщащата ресурси дейност и то най-вече, че ще се насочат именно към надлимитната дейност. Ако това не стане, се опасяваме, че отново ще има голям дефицит в болничната помощ, който остава за сметка на лечебните заведения“, подчерта Тотев и отбеляза, че обикновено той се покрива от средствата за възнаграждения на персонала.

Председателят на сдружението на общинските болници коментира и евентуалното отпадане на регистрацията чрез пръстов идентификатор в лечебните заведения и припомни отрицателното становище на сдружението, изразено още преди той да влезе в сила. „Първо, тази система товари много персонала, и второ, никой не я обезпечава финансово“, подчерта той. Д-р Тотев изтъкна, че  цената на едно устройство за регистрация е близо 300 лв., а средно на една болница са необходими поне три. Отделно е необходимо и закупуване на електронен подпис.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7yGL

Още от Новини