burevestnik.bg - Мобилна версия


И общопрактикуващите лекари застанаха срещу критериите за есенциална хипертония

Критериите за отпускане на безплатни лекарства срещу есенциална хипертония ще доведат до намаляване броя на пациентите, които могат да получат безплатно лечение. Това се посочва в становище на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари во България.

От там отбелязват още, че ще се намали и броят на новодиагностицираните случаи, които биха били регистрирани с есенциална хипертония, поради, по думите им, „манипулативно създадените, в преобладаващата си част изключващи критерии“.

От сдружението заявяват, че с приетите от касата критерии се създават условия за поредното изкривяване на родната статистика за заболеваемостта, което ще затвърди позицията ни на „единствената страна, в която обратно на всички останали, есенциалната (първична) хипертония- I10 ще бъде в минимален процент“.

Общопрактикуващите лекари посочват, че регистрираните у нас пациенти с това заболяване са около 24% от регистрираната хипертония, докато в САЩ, където статистиката е доказано добра, този процент е 90-95%.

Според НСОПЛБ са важни и негативните организационни и социални ефекти от неправилно съставените критерии. Като такива те посочват лишаване на здравноосигурените лица от възможността за безплатно лечение чрез „административната еквилибристика без медицинска обосновка посредством въвеждане на изискване за промяна на код I10 в друг или изключване на възможността за изписване на медикаменти при наличието на някоя от диагнозите, изброени в таблицата към т.2 на Решението за критериите“. Това, по същество, не е въвеждане на критерии, а създаване на нови правила за кодиране на диагнози, различни от тези по МКБ 10, се казва в становището.

Като друг негативен ефект сдружението определя загубата на време на пациента за посещение на РЗОК за презаверка на нова диагноза, която презаверка ги лишава от безплатно лечение с монопрепарат и остава само изгубеното време.

В добавка от НСОПЛБ отбелязват и загубата на време от общопрактикуващия лекар за административни дейности като прекодиране на диагнози, анулиране на вече издадени рецепти, изготвяне и отпечатване на нови рецепти и поемане на недоволството от страна на пациентите, за което лекарите нямат никаква вина.

От сдружението дават няколко предложения за промени в критериите, приети от касата, и заявяват: „В заключение, настояваме да бъдат взети предвид промените, които предлагаме и да се определят нови коректни критерии, които да са валидни за новорегистрираните пациенти с артериална хипертония. Пациентите с установена и регистрирана преди въвеждането на критериите хипертония да не търпят промени в статуса на кодираните заболявания.“

Припомняме, преди дни от лекарския съюз отбелязаха, че критериите за отпускане на безплатни лекарства срещу есенциална хипертония практически правят лекарствата платени.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZqBg

Още от Новини