Общинските съветници в четири града вече взеха решение за създаването на обединена болница на Сандански, Петрич, Кресна и Струмяни. Според част от хората това ще донесе само позитиви, тъй като обединена, болницата по-лесно ще изпълни изискванията на здравната каса и ще получава по-добро финансиране. Според друга част от хората обаче това няма да доведе до много позитиви, а има много негативи.
„Аз съм реалист и знам какви проблеми има в системата на здравеопазването в България. Не очаквам само положителни неща да се случат, поне в близките две-три години, защото проблемите са трупани с десетилетия и, мъчейки се да ги решаваме във времето, не можем отведнъж да постигнем чудеса.“ Така коментира пред БНТ сливането на лечебните заведения директорът на болницата в Сандански д-р Илия Тонев.
По думите му, позитивното за жителите на четирите общини обаче вече се усеща и е свързано с по-добрата колаборация между двете болници. Според него, обслужването на пациентите ще е по-добро, защото вече е създадена добра организация между двете структури, което подпомага дейността им.
„Нашето мнение е, че решението за обединение не е просто каприз на четирите общини. Това е решение, което е продиктувано от желанието да оцелеем в настоящите условия на здравната система“, отбеляза на свой ред зам.-кметът на Петрич Илко Стоянов. Той посочи, че ролята на обединението е да запази социалния елемент от работата на болниците, както и създаването на стратегическа болница, нужна не само на жителите на общините, но и на преминаващите от там граждани.
Запитан дали очаква по-добро финансиране на обединеното лечебно заведение, Стоянов коментира: „Надяваме се да ни платят това, което докторите изкарват. Ние просто това искаме, защото лимитите тук се достигат за месец, и се оказва, че трябва да лекуваш хора, а никой не ти плаща. Т.е., единственото ни искане е да се заплащат дейностите, които реално се извършват.“
Против сливането е обаче общинският съветник д-р Георги Алексиев от Сандански. „Продуктът, който се дава в петричката болница, не може въобще да се сравнява с продукта, даван в санданската болница. Цифрите говорят: 200 000 лв. – те, 600 000 лв. – ние. Опасенията са такива: ние си заличаваме едно дружество от регистрите на здравното министерство, с една 75-годишна история, без да има необходимост от това. Петрич са във фалит, а ние си закриваме нашето дружество, за да направим една имагинерна болница“, заяви той.
На същото мнение е и д-р Виолета Ждрапанска, също общински съветник от Сандански. Според нея идеята за обединението на болниците е добра, но няма достатъчно добра подготовка по отношение на договора и правилата на работа в новото лечебно заведение. „Нямаше обществено обсъждане, нямаме ясна представа за структурата на бъдещата болница – как ще функционира? Така че това са нещата, които мен ме вълнуваха и притесняваха“, обясни тя. д-р Ждрапанска информира, че преди приемането на решението на съветниците от Сандански са предоставени документи, които те е трябвало да разгледат в рамките на 24 часа преди гласуването.
Колегата на двамата Костадин Станоев подкрепи думите на д-р Ждрапанска, като посочи, че при приемането на решението не е имало яснота какво ще стане по-нататък с двете болници. Той не харесва и факта, че санданската болница се обединява с фалирало лечебно заведение, стана ясно от думите му. „Няма нищо лошо в това да се обединяваме, но защо не се обединяваме с партньори, които са позиционирани добре на пазара“, попита той.
Коментари по темата
ролята на обединението е да запази социалния елемент от работата на болниците С две думи ВАЖНОТО Е ПАЦИЕНТИТЕ ДА НЕ ПЛАЩАТ ,А ДОКТОРЯТА ДА РАБОТЯТ БЕЗПЛАТНО. Да живей комунизма до пълната победа на червената чума !. нещастници. Болшевиките могат само а сливат и преименуват в кретенскот си очакване количествените натрупвания да дадат нешо по-ралзично от колхозното съветско здравоохранение, дръжки