burevestnik.bg - Мобилна версия


И членовете на Съветите на директори в болниците ще се избират с конкурс

И членовете на Съветите на директори в болниците ще се избират с конкурс

Членове на органите за управление и контрол на държавните и общинските лечебни заведения, както и на лечебните заведения с държавно или общинско участие в капитала, да се избират и назначават след провеждане на конкурс. Това предвижда промяна в Закона за лечебните заведения, внесена днес от председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова. Целта на промяната е да няма законодателно противоречие със Закона за публичните предприятия.

По сега действащото законодателство с конкурс се избират само управителите на болниците, а членовете на борда на директорите се назначават от принципала на лечебното заведение  – Министерството на здравеопазването или общината. В областните болници решението се взима от общото събрание на акционерите.

Управители и изпълнителни членове на съветите на директорите и на управителните съвети лица пък няма да могат да бъдат лица, които работят по служебно или по трудово правоотношение, освен като преподаватели във висше училище.

„Действащата разпоредба от Закона за публичните предприятия забранява лица, работещи по трудов договор или по служебно правоотношение да бъдат управители и изпълнителни членове на съветите на директорите и на управителните съвети. За да заемат такава длъжност те трябва да прекратят досегашната си дейност по трудово или служебно правоотношение. Същевременно, съгласно Закона за развитието на академичния състав длъжностите „асистент“, “главен асистент“, „доцент“ и „професор“ се заемат по трудово правоотношение. Разпоредба от Закона за лечебните заведения предвижда работещите в лечебните заведения, придобили качеството на университетска болница, да могат да сключат допълнителен трудов договор за осъществяване на преподавателска дейност във висшето училище за определен срок. Анализът на тези разпоредби води до извод, че лице, заемащо академична длъжност, т.е. работещо по трудово правоотношение, не може да бъде управител, изпълнителен член на съвета на директорите или на управителен съвет. Следва да се отбележи, че една голяма част от изпълнителните директори на университетските болници преподават в съответните медицински университети“, уточнява в мотивите предложената промяна вносителят.

По отношение на необходимостта от провеждането на конкурси и за членовете на Съветите на директорите и за Управителните съвети, в мотивите се уточнява, че съгласно действащите разпоредби на закона съветите на директорите и надзорните съвети на публичните предприятия, категоризирани като „големи“ се състоят най-малко от петима членове, а съгласно Закона за лечебните заведения съветът на директорите на държавните лечебни заведения за болнична помощ се състои от трима души.

Предлага се да се запази изискването съветите на директорите на държавните лечебни заведения за болнична помощ да се състои от трима души, независимо дали лечебното заведение попада в категорията „големи“ публични предприятия. Целта е да се гарантира оперативна гъвкавост при вземането на управленски решения и да се създаде възможност за реализиране на икономии от средства за възнаграждения на управителните органи на лечебните заведения.

Пълния текст на законопроекта може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   fk7q

User Avatar Гост 12.09.2020 22:26:39

Абее, какви конкурси, бе?! Всички знаем и с конкурс как се назначават директори и членове и......!

User Avatar Гост 11.09.2020 21:06:20

Изобщо не трябва да има съвети на директорите. Едни политически назначени плазмодии получават заплати колкото медицински сестри.

User Avatar уточнение 12.09.2020 08:38:01

1 получава колкото пет медицински сестри

User Avatar НЗОК 11.09.2020 17:11:34

Боже кранчето на Жени НАЧЕВА и секва.

Още от Новини