burevestnik.bg - Мобилна версия


ИПИ: Свръхсмъртност на фона на хиляди аргументи

ИПИ: Свръхсмъртност на фона на хиляди аргументи

Близо 148 хиляди души са починали през 2021 г. Това показват седмичните данни на НСИ за умиранията в страната. Тези данни не са окончателни и най-вероятно ще претърпят лека корекция нагоре, но дават много добра представа за случилото се през изминалата година. Две вълни на свръхсмъртност – основно март-април и октомври-ноември, които следват вълните на пандемията, са причината за високата обща смъртност за годината. При „обичайни“ нива от  под 110 хиляди умирания на година в периода 2009-2019 г., можем да заключим, че прекомерната смъртност през 2021 г. достига близо 40 хил. души. 

Това е втората най-голяма смъртност като абсолютен брой умирания в историята на страната. Рекордът е през 1918 г., когато са починали над 151 хиляди души. През 2021 г. бяхме на ръба да го прескочим, но през декември вълната утихна и прекомерната смъртност спадна. Това показват данните за смъртността в периода 1888 – 2020 г., които НСИ предостави на ИПИ в края на миналата година. Публикуваме ги тук в оригинал, а по-долу данните са показани и на графиката.

В сравнението с предишни периоди е важно да отчетем и разликите в населението. Преди 100 и повече години населението на страната е по-малко и съответно е нормално в абсолютен брой смъртността да е по-ниска. Въпреки това, прекомерната смъртност през миналата година е отчетлива. През 2021 г. имаме около 22 починали на 1000 души от населението, при средни нива в предходни години около 15-16 души на 1000. Нива от 22 или повече починали на 1000 не сме достигали в последните 100 г. В периода 1888-1920 г. има години, в които смъртността (на хиляда души) е била по-висока – рекордът отново е 1918 г. с 32 починали на 1000 души.

Разбира се, в подобни исторически сравнения могат да се вземат под внимание много фактори. Не само населението, но и възрастовата структура на населението е различна. В днешни дни демографската структура на населението е влошена и наличието на голям дял възрастно население предполага по-високи нива на смъртност, но застаряването е дългогодишен демографски процес. Точно затова данните за последните две години са красноречиви - близо 125 хил. умирания през 2020 г. и 148 хил. умирания през 2021 г. са твърде много и ясно се отличават от десетилетието преди това.

Тексът е публикуван на страницата на Института за пазарна икономика (ИПИ)


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9Wyu

User Avatar Crocodile 14.01.2022 22:39:56

Когато имаш здравна система, комбинация от семашкова система и див капитализъм, какво други да се очаква! Територията изчезва като държава! Новите варвари ще видят сметката на комунета, ченгета и вся сволоч! Нали Тиков, и на теб всичко ше вземат, барабар със сайта ти!

User Avatar Гост 16.01.2022 14:03:01

Съгласен наполовина. Обаче точно див капитализъм няма Ако имаше див капитализъм българският доктор щеше да печели повече от германски доктор. Всъщност печели между 15-20 пъти ПО-МАЛКО.. Див семашковизъм има и ползване на доктора безплатно. Къде видяхте дивия капитлизъм ? Това ,е отделни собственици на болници са перачи на мангизи и печелят не прави системата дива капиталистическа, след като населението ползва много повече отколкото е платило за здраве ЛИЧНО. И.след като след 10 години няма да имат никакви доктори. Капитализмът все пак създава. Никакъв капитализъм в Германия примерно не е разрушил здравната им система, тя само надгражда с инвестиции на все по-високи нива

User Avatar Crocodile 16.01.2022 15:11:32

С годините работа на Запад, забелязвам колко по-озлобени стават колегите в Нългария! При това предимно към пациентите! Липсва съчувствие и състрадание към тях! Неща , които на Запад са немислими! Затов и не разбрахте смисъла на поста ми! Див капитализъм означава да гледаш на пациента и лечението му само като източник за правене на пари, не човек с нужда от грижа и лечение!

Още от Новини