„Жени влизат в родилните отделения със скрита камера. За новата мода разказаха пред „Телеграф” бременни, които искат да покажат лошото отношение в АГ болниците.
„Родих дъщеря си преди две години. Вместо най-хубавият, това беше най-кошмарният ден в живота ми. Бях подложена на емоционално и физическо насилие. Обиждаха ме, заплашваха ме, а накрая една санитарка ми удари шамар. Бях абсолютно сама. Естествено, нямам никакви доказателства за случилото се. Скоро ми предстои второ раждане и този път ще бъда подготвена”, споделя 34-годишната Лора* Н. По думите й в интернет вече има организация на бъдещи майки, които възнамеряват да раждат с шпионски устройства”, четем днес в „Телеграф”.
„Бъдещите родилки купуват скритите камери от интернет. Те разказват, че са се спрели на няколко варианта, като шпионска гривна или тайно копче, което ще пришиват на нощниците си. „Целта е да имаме записи от целия престой и всяка комуникация с хора от персонала на болницата”, обясняват жените”, пише изданието и допълва: „Междувременно друга организация подготвя петиция за подобряване на родилните грижи в България. Искането е здравният министър Кирил Ананиев да приеме нов медицински стандарт, който да задължи болниците и медицинските лица да третират родилките с уважение, да допускат придружители безплатно, да осигуряват първи контакт на майката с бебето, прием на храна и напитки по време на раждането, избягване на опасни интервенции (например „Кристелер”), отложено клампиране на пъпната връв и др. Петицията на сдружение „Родилница” е подписана от над 13 000 души. Тя ще бъде внесена в МЗ на 26 ноември, а организаторите ще поискат и лична среща с министъра”.
Вестниците отразяват и оповестените вчера от Здравното министерство резултати от проверката във видинската болница, където почина пациент дни след като хемодиализната апаратура аварира. „Проверката, разпоредена от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев по повод смъртта на пациент, както и за възникналата авария на водоочистващата инсталацията за хемодиализа в МБАЛ „Света Петка” АД във Видин, е констатирала нарушения при оказването на медицинска помощ на пациента в спешно отделение”, пише „Монитор”.
„Предстои образуване на административно-наказателни производства на дежурния в отделение „Спешна медицина” и на консултиращия кардиолог в лечебното заведение.
Проверяващите са установили, че в документацията няма информация за назначени и проведени параклинични изследвания, с което са нарушени различни текстове от Закона за здравето и Медицинския стандарт „Спешна медицина”, допълва вестникът.
„По отношение на водоочистващата система за хемодиализа е установено, че инсталацията за омекотяване на водата, използвана в процеса на хемодиализа в болницата, е аварирала на 1 октомври заради високо налягане след отстраняване на проблем с магистрален водопровод. Това е наложило спешното изключване на пациентите от процедурата”, пише още всекидневникът.
„Труд” се спира на одобрените вчера от Министерския съвет промени в Наредбата за цените на лекарствата. „Цените на определени български медикаменти вече имат нов, по-висок таван и така могат да се повишат с цел равнопоставеност и конкуренция с чуждите производители, които предлагат лекарства у нас. Това става възможно с промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Тя касае основно български производители в ниския и среден ценови диапазон, които се предлагат само на нашия пазар”, четем в изданието.
„Измененията целят защита на тези лекарства, тъй като досега съществуваше риск те да отпаднат от позитивния лекарствен списък на НЗОК и така да бъдат заместени от по-скъпи, чужди медикаменти. С промените ще се избегне дискриминация спрямо българските производители, предлагащи продуктите си само у нас”, допълва публикацията.
Коментари по темата