burevestnik.bg - Мобилна версия


Из вестниците: Новите медицински бележки за училище ясни до седмица

„До седмица ще е ясно какви реквизити ще съдържа новата медицинска бележка за извинение на отсъствията на ученик по болест. Предстоят ни още няколко разговора с медицинската колегия. Това съобщи заместник-министърът Диян Стаматов“, пише днес „24 часа“.

„Идеята на просветното министерство отсъствията по медицински причини на учениците да се извиняват с амбулаторен лист породи недоволство у личните лекари. От сдружението на общопрактикуващите лекари обявиха, че исканата мярка представлява грубо нарушение на конфиденциалността и е незаконосъобразна“, припомня вестникът. „Няма да отстъпим от намерението си да сложим край на фалшифицирането на медицинските бележки. Искаме да създадем такъв механизъм, че да е трудно медицинската бележка да се манипулира“, посочва обаче Диян Стаматов, цитиран от вестника.

„Сегашната медицинска бележка е от 70-те години на миналия век. В нея няма никакви други реквизити освен трите имена на ученика, "боледува от... ","да послужи пред..." и "дата". Тя може да бъде попълнена лесно дори от дете от 3-и клас, което е недопустимо за подобен документ, коментира заместник-министърът“, допълва публикацията.

Очаквано ежедневниците се спират на изнесените вчера от бивши членове на Обществения съвет на ЦФЛД данни, както и на протеста на родители пред МЗ във връзка с работата на Фонда. „Петимата напуснали членове на обществения съвет вчера за пръв път официално дадоха обяснение за оставките си. Те огласиха данни, че в последните пет месеца са подменени решенията за 47 деца. 20 одобрени от тях деца за лечение са отложени в протоколите за следващи заседания. 13 деца обратното - отложени са от съвета, но са одобрени от фонда. 3 деца са получили отказ от съвета, но са вписани като отложени. 6 деца са одобрени от съвета, но отхвърлени впоследствие от ръководството. 4 деца са вписани като отказ, а съветът е решил да ги отложи и едно дете е вписано като одобрено, а всъщност е получило отказ от съвета. Тези данни само потвърждават хаоса, при който се вземат решения за деца в изключително тежко здравословно състояние и липсата на публичност в работата на фонда“, четем в „Сега“.

„Чашата преля с едно дете - случаят с Емо, който е с много тежко онкологично заболяване. Гласувахме положително решение за детето на две заседания, въпреки че досието му не беше окомплектовано както трябва, което вече е практика във фонда. Гласувахме го два пъти, защото той нямаше време да чака, докато Пилософ се натутка да получи второ становище и оферта“, разказа Хурмузова. Тя обясни, че детето е заминало за лечение в чужбина, а според майка му директорът на фонда е казал да заминават и че всичко е наред, като парите ще бъдат преведени малко по-късно. „Накрая родителите получиха отказ на 14 септември. Не е ясно какво се е случило и защо Пилософ реши да откаже на това дете. Каквото си реши той, това си прави вече пети месец“, добави Хурмузова“, пише още ежедневникът и добавя: „Най-голямата изненада дошла след като обществениците получили протокол, в който да се подпишат, че не са гласували положително, а са отложили детето два пъти.“

Изданието припомня, че проф. Пилософ отхвърля обвиненията за подмяна на решения, а зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков пък твърди, че забавяния в работата на фонда няма.

Някои вестници се спират на изявление на бившия ректор на МУ – София проф. Ваньо Митев от вчера. „Новото ръководство на Медицинския университет в София на 26 септември изпрати писмо до италианските ни партньори да се спре обучението на студенти в изнесения център в Киасо, Швейцария. Колегите от Италия дойдоха спешно в България, ще стане международен скандал. Това обяви бившият ректор на висшето училище проф. Ваньо Митев, който свика извънредна пресконференция. От университета съобщиха, че проф. Митев е в болничен от 28 септември до 17 октомври“, четем в „24 часа“.

„Според последните поправки в Закона за висшето образование университетите имат право да откриват филиали в чужбина, но те трябва да се акредитират. Докато центърът бъде акредитиран, трябва да продължи да обучава, категоричен е проф. Митев. Той допълни, че откриването на център, а не филиал в Швейцария било „законен пирует“, пише изданието.

„Организацията на изнесено обучение от Медицинския университет - София, в чужбина е било незаконосъобразно и това е записано в становище на Министерството на образованието и науката още през 2013 г. Това заяви главният секретар на министерството Красимир Вълчев по повод твърденията на бившия ректор на университета акад.

Ваньо Митев, че е имал разрешение да бъде открит изнесен център за обучение на студенти в Швейцария и Италия“, допълва публикацията и продължава: „По думите на главния секретар терминът "обслужващи звена", какъвто е въпросният център, се тълкува в Закона за висшето образование като учебни бази, работилници или библиотеки, в които не се извършва обучение.“


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jL%#

Още от Новини