„Това, което предстои, е след формиране на работните групи да седнем на масата и да говорим по същество. Тези разговори ще продължат може би около 2 месеца, като ясно заявих, че няма да слагаме никакви ограничения - колкото време ни е необходимо, толкова време ще работим”. Това казва пред „Телеграф” здравният министър Кирил Ананиев във връзка с предложенията за промяна в здравноосигурителния модел.
„Въпросът е да постигнем висока степен на консенсус за определен модел. Ако по време на тези дискусии възникне трето предложение и всички институции застанат зад него, аз с удоволствие ще го внеса в Министерския съвет и в Народното събрание”, отбелязва за пореден път той. По думите му, целта е да се промени действащата система, защото според хората този модел не е социално справедлив, не дава равен достъп до здравеопазване, не проследява качеството на лечението, не стимулира хората да се осигуряват на реалните си доходи и не осигурява достойни доходи на работещите в здравния сектор. „Всичко това показва, че трябва да има промяна”, обобщава министърът.
Той изразява надежда новият модел да влезе в сила от 1 януари 2020 г., но уточнява, че този срок не е самоцел. „По-важен е дебатът и постигането на консенсус. Моето желание е с влизането на новия модел да заработи Националната здравна информационна система, да имаме изградена национална платформа за обществени поръчки на лекарствата и медицинските изделия и в същото време да сме на финала и на другия голям проект, свързан със спешната помощ. Той ще ни помогне много в процеса на преструктуриране и оптимизиране на системата”, коментира още Ананиев.
Няколко издания се спират на проверката в онкоболници, обявена вчера от прокуратурата. „Антимафиоти от ГДБОП и спецпрокурори влязоха в четвъртък в две специализирани болници за онкологично лечение заради проверка за злоупотреби. Екипите са в столичната болница „Йоан Павел” и в благоевградската „Свети Мина”, разкриха източници от ГДБОП”, четем в „24 часа”.
„Проверяват се данни за злоупотреби с лекарства за лечение на болни, съобщиха от прокуратурата. „Разследването е със сериозен характер, то не е започнало по сигнал”, уточни магистрат. Според запознати прокуратурата разполага с информация, че двете болници са източвали пари от НЗОК по добре измислени схеми, за които разследващите отказват подробности, докато не приключат проверките”, уточнява вестникът и допълва: „На телефоните в сайта на болница „Йоан Павел”, чиято сграда се намира на бул. „Ген. Столетов” в София, вчера следобед не отговаряше никой. За коментар не бе открит и шефът на раковата болница в Благоевград. Около нея периодично избухват скандали заради тежкото й финансово състояние и просрочени плащания от порядъка на 1 млн. лв.”
Ежедневниците отразяват и разговорите между майките на хора с увреждания и управляващите във връзка с очакваната реформа в социалния сектор. „Стана това, от което се опасявах. И аз вече не ви вярвам, г-н министър”, каза вчера омбудсманът Мая Манолова, след като стачкуващите майки на деца с увреждания напуснаха обидени дискусията в парламента, на която трябваше да сближават позиции. Протестиращите изпуснаха нервите си, след като социалният министър Бисер Петков обяви, че Законът за хората с увреждания няма да влезе в парламента до края на октомври”, четем в „Сега”.
„Проектът трябваше да е в ръцете на депутатите до 1 октомври. В понеделник обаче Петков го оттегли, след като се разбра, че всички са срещу него, начело с финансовия министър Владислав Горанов. В проекта имаше много спорни предложения - квоти за хора с увреждания във всяка фирма с 26 и повече служители, наказателни вноски при неизпълнение на този ангажимент, нови фондове на разположение на държавата и пр.”, допълва публикацията и посочва, че въпреки недоразуменията социалният министър смята, че Законът за социалните услуги ще бъде внесен в Народното събрание до 15 октомври. „Такъв проект обаче все още не е публикуван за обществено обсъждане”, отбелязва всекидневникът.
Коментари по темата