„86,5 млн. лева за болницата в Берковица отпусна здравното министерство. Тя обслужва Берковица, Вършец и планинските села в района“, съобщава днес „24 часа“.
„Средствата ще се използват за оказване на спешна медицинска помощ на пациенти, които не са хоспитализирани в лечебното заведение, финансирането е целево и отговаря на поставените от министерството критерии“, допълва „Труд“.
Вестникът се спира и на средства, които ще се вложат в друга болница. „Общинската управа на Свищов и ръководството на местната болница разработиха проект на стойност 223 556 лева. Средствата ще бъдат вложени в лечебницата за подобряване на работната среда чрез безопасни условия на труд. Разработката е по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и ще бъде изпълнена за 16 месеца“, информира публикацията.
„С реализирането на проекта лечебното заведение ще получи реална подкрепа за развитие на своята конкурентоспособност. Основните дейности са свързани с разработване, адаптиране и въвеждане на система за управление на човешките ресурси, и обезпечаване на болницата със софтуер за тяхното управление“, съобщи кметът на Свищов Генчо Генчев. Част от планираните дейности включва строително-монтажни работи в помещения за хранене, отдих и почивка на персонала на здравното заведение“, четем още във вестника.
Няколко издания отбелязват ситуацията около Фонда за лечение на деца. Най-подробен е „Сега“. „Насроченото за вчера заседание на Обществения съвет, на което трябваше да бъдат разгледани 30 молби за лечение, отлагани от предни заседания, не се състоя. Отделно вече са се натрупали други близо 190 деца, които чакат за медицинско становище, те. да се задвижи процедурата, след която да се реши дали да получат финансиране“, пише изданието и допълва: „Проваленото заседание вчера беше пренасочено за след седмица. Първоначално като причина беше посочена липсата на кворум, но после се оказа, че такъв е имало. От 20 април, когато ГДБОП нахлу във фонда и арестува бившия вече директор Павел Александров и цялата администрация, това е второто провалено събиране на Обществения съвет, който трябва да разглежда молби за лечение и да одобрява финансиране по тях. Според Десислава Хурмузова, член на ОС, причината е в пълния хаос, който цари във фонда. „Не ни беше предоставен пълен дневен ред навреме, с досиета, оферти за лечение и цени. Просто сегашната администрация на фонда не може да се справи с тези неща“, обясни тя. След арестите здравното министерство командирова свои чиновници във фонда, но те явно не се справят със специфична работа като контакти с чужди клиники и специалисти. Например има проблеми и с одобрени за лечение деца. Те се лекуват от швейцарски специалисти, които идват у нас, за да им поставят ортези. "Фондът дори не е пратил на лекарите списък с децата", онагледи Хурмузова хаоса.“
И още: „Не е ясно дали сред 30-те отлагани деца има спешни случаи. Техните молби стигнаха до Обществения съвет, но бяха върнати за доразглеждане и още експертни мнения. В тези 190, които чакат изобщо да бъдат разгледани документите им, има пациенти с левкемия, болест на Ходжкин, мозъчни тумори. Има едномесечни бебета с хидроцефалия, чиито родители са кандидатствали преди 2 седмици за финансиране на нужната клапа, която иначе се поставя у нас. Вероятно някои от тях не са дочакали становище от фонда и са платили сами консуматива. Не всички деца са за лечение в чужбина, част от тях кандидатстват за финансиране за импланти или редки лекарства. Факт е, че молбите се трупат от края на март, но основната част са от май досега, като в този период почти няма придвижени досиета. Не е ясно и каква част са вече пратени на лекари, които да кажат трябва ли да се лекуват в чужбина, или да получат финансиране за медицински изделия, и каква част изобщо не са задвижени, т.е. досиетата отлежават във фонда.“
Публикацията информира още, че от края на март, когато са регистрирани първите все още чакащи кандидати за лечение, досега одобрение са получили едва 56 деца. „За същия период на миналата година броят им е над 2 пъти повече. Допреди скандалите във фонда Общественият съвет заседаваше 2 пъти месечно и нямаше оплаквания от родители за забавяне и мотаене“, припомня вестникът.
Коментари по темата