burevestnik.bg - Мобилна версия


Из вестниците: Проблемите на спешните медици, дело за надлимитна дейност, дело за ваксини

Из вестниците: Проблемите на спешните медици, дело за надлимитна дейност, дело за ваксини

Ситуацията около филиала на Спешна помощ в Горна Оряховица продължава да е във фокуса на медийното внимание. „Центърът за Спешна помощ в Горна Оряховица ще бъде първият в страната с жива и денонощна физическа охрана. Причината за тази мярка е извършеното нападение в средата на миналата седмица върху фелдшерка от центъра от майка на болно бебе. Резултатът от нападението бе счупена челюст на медицинското лице”, пише „Монитор” и припомня: „В знак на протест 27 от 49-имата служители на Спешното в Горна Оряховица вече са подали молби за напускане. От тях 8 са лекари, 6 фелдшери и 9 медицински сестри”.

„Шефката на Спешна помощ д-р Валентина Хаджирадева съобщи, че миналата година има регистрирани пет нападения над хора от персонала и в железничарския град. От Районната колегия на Българския лекарски съюз във Велико Търново пък настояват за осъвременяване на раздела в Закона за здравето в частта му за правата и задълженията на пациентите. Както и изготвяне на пакет от мерки за ангажиране на пациента в грижа за собственото му здраве”, допълва изданието.

„24 часа” се спира на думите на здравния министър във връзка със случая: „Изключително съм възмутен и притеснен от това, което се случва в центровете за спешна помощ. Не мога да си обясня как могат да се атакуват хора, които не знаят какво е ден и нощ, които се грижат за здравето, които са първи до изпадналите в тежко здравословно състояние”, коментира Ананиев.

Той заяви, че всички нови линейки ще бъдат оборудвани с паникбутони. „Министерството очаква скоро доставката на 400 нови линейки, купени по проекта за модернизация на спешната помощ. Все още обаче се обсъждало в кои градове по колко от тях да бъдат разпределени”, допълва вестникът.

И още: „В спешните центрове, които се модернизират по проекта, ще работят само парамедици. Обучението на такива специалисти ще бъде върнато във висшето образование, каза Ананиев.”

„Телеграф” се спира на друг проблем на Спешна помощ, илюстриран с конкретен случай. „Лекари от Спешна помощ и планински спасители са били изпратени за зелен хайвер. Това разказа зам. здравният министър Бойко Пенков. На телефон 112 е подаден сигнал за дете, което се намирало в ресторант в Пампорово. Според информацията то се задавило и изпаднало в кома. Към мястото били изпратени екипи с техника. Оказало се обаче, че сигналът е фалшив”, разказва публикацията.

„Някакви ниско развити шегаджии в събота пускат сигнал, че в ресторант на Пампорово има детенце в кома. Ангажира се огромен ресурс, вдигат се екипи на ЦСМП, екипи на ПСС, тежки машини и се оказва, че това е шега. Започва разследване по закона за 112 и шегаджиите ще бъдат съдени”, каза пред bTV д-р Бойко Пенков. От планинската служба потвърдиха пред „Телеграф”, че са се отзовали на такъв адрес през уикенда. Двама служители със снегоходна машина са пристигнали на подадения адрес, но спешните лекари вече си тръгвали от мястото, след като не открили нищо”, допълва всекидневникът.

Вестниците отбелязват и решението по делото на поредната болница, която съди Касата за неплатена надлимитна дейност. „Столичната университетска болница „Св. Иван Рилски” е поредната, осъдила здравната каса за неплатена надлимитна дейност, съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването. Искът към касата е за дейността на болницата през 2016 и 2017 г., делото е спечелено от лечебното заведение на първа инстанция и е за 213 577 лв. плюс лихвите и разноските по делото”, четем в „Сега”.

„През 2017 г. директор на „Св. Иван Рилски” беше настоящият управител на здравната каса Дечо Дечев. „Интересно дали управителят на НЗОК ще обжалва решението, което е в полза на болницата, чийто директор бе доскоро. Формално д-р Дечев не е в конфликт на интереси, но обстоятелствата го поставиха в тази донякъде комична ситуация - да стартира съдебната процедура като ищец и да я завърши като ответник”, коментират от Центъра за защита правата в здравеопазването”, допълва вестникът.

Поредното заседание по делото срещу бившия здравен министър Петър Москов също намира място на страниците на пресата. „Бившият правосъден министър Христо Иванов даде показания по делото срещу колегата си от кабинета „Борисов” 2 и бивш здравен министър Петър Москов. Христо Иванов се яви в спецсъда като свидетел, защото, заедно с останалите министри от кабинета, е одобрил и разписал решението на МС за доставка на ваксините от Турция”, четем в „Труд”.

„От думите му обаче стана ясно, че не е знаел детайли за ваксините и е подписал документите на доверие. Пред съда Иванов зави, че през 2015 г. е сложена на детето му от същата ваксина, след като се допитал и до педиатър. Той добави, че правителството е знаело за проблема с недостига на ваксини и се е търсело решение, за да не се наруши графикът на имунизациите”, пише всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %ztQ

Още от Новини