burevestnik.bg - Мобилна версия


Из вестниците: Символичен протест, морбили у нас, ТЕЛК

Из вестниците: Символичен протест, морбили у нас, ТЕЛК

„Символична стачка обявиха трима души в кръвния център в Бургас, недоволни от предстоящото увеличение на заплатите им. Според протестиращите в отделението по трансфузионна хематология то ще е само с 50 лв., с което трудовото им възнаграждение се вдига на 650 лв.”, пише днес „24 часа”.

„Те обаче продължиха да обслужват кръводарители, за да не се блокира работата на лечебните заведения, нуждаещи се от животоспасяващата течност”, уточнява изданието.

„Акцията е солова. Тримата протестиращи не са я съгласували с останалите си колеги, които не са закачили на реверите си лепенки за символична стачка”, коментираха от УМБАЛ. И потвърдиха, че се подготвя увеличение на заплатите за цялата болница, но преговорите със синдикатите по новия колективен договор още не са приключили”, допълва публикацията, като посочва, че в кръвния център работят 20 души.

Всекидневниците се спират и на случаите на морбили у нас. „Два случая на морбили са регистрирани у нас. Заразени с опасното заболяване са жена на 37 г. от София и дете на 3 г. от Добринище”, пише „Телеграф”, като се позовава на завеждащия Детска инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров.

„По думите му хлапето не е било имунизирано и се е разболяло от инфекцията, след като е общувало с македонци. Към момента там върлува епидемия от морбили и три деца са починали вследствие на заболяването. 37-годишната пациентка, която също носи заразата, пък е била приета в частно лечебно заведение, но вече е хоспитализирана в Инфекциозна болница”, допълва вестникът, като уточнява, че според медиците двата случая не са свързани и двамата болни са в добро състояние.

„Данните на Министерство на здравеопазването показват, че имунизационното покритие срещу морбили у нас е над 95%. Тепърва предстои да разберем дали ще се увеличат случаите, защото за съжаление има много неимунизирани”, обясни още доц. Мангъров. Освен в Северна Македония броят на болните продължава да се увеличава и в други съседни на България страни. „5500 са заразените в Сърбия. В Румъния броят намаля - по-миналата година бяха 10 хил., сега са само 1500. 2500 са болните за миналата година в Гърция. Здравните власти в България трябва да изискват имунизационен паспорт на сезонните работници от там или да ги имунизират”, обясни директорът на Националния център по заразни и паразитни болести, проф. Тодор Кантарджиев. Той призова да се избягват пътуванията в рисковите страни, особено с деца под 13-месечна възраст, на които все още не е поставена първа ваксина”, четем още във вестника.

„Сега” пък отразява проблемите при медицинската експертиза. „Въпреки че само преди седмица Министерството на здравеопазването обяви, че новият начин за изчисляване на процентите нетрудоспособност и степен на увреждане работи добре, във вторник вечерта МЗ рязко промени позицията си. Наредбата за медицинската експертиза ще бъде променена отново, като ще се смени точно спорният начин за определяне на трайно намалена работоспособност”, пише изданието.

„Министерството на здравеопазването подкрепя предложението за промяна на методиката за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) в проценти, направено от национално представителните организации на хората с увреждания” обявиха от МЗ след среща на министър Кирил Ананиев с представители на сдруженията и организациите, защитаващи правата на хората с увреждания. Те отдавна твърдят, че влязлата в сила през лятото на 2018 г. медицинска експертиза е в ущърб на хората с увреждания, защото вече за определяне на проценти нетрудоспособност се взема предвид само основното заболяване, а не сборът от всички болести. Така процентите на доста хора падат, с което те губят и различни помощи. Пред МЗ дори имаше протести миналата седмица, но от ведомството единствено отчетоха, че няма особена промяна в издадените по новия ред ТЕЛК решения”, припомня всекидневникът.

„Сега обаче от министерството твърдят, че ще се съобразят с предложението на организациите на хората с увреждания. То предвижда отново да се сборуват диагнози, като най-голяма тежест ще има основното увреждане, а останалите диагнози по-малка, но все пак ще се вземат предвид, както беше години наред”, пише още изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hsaf

Още от Новини