Шест столични общински болници, както и 11 ДКЦ и МЦ през 2016 г. са работили на загуба. Общата печалба от дейността на всички общински лечебни заведения в София за изминалата година е 2,2 млн. лв., а общата загуба – около 2,6 млн. лв. Това става ясно от интервю на общинския съветник от БСП Милка Христова за „Дума“.
По думите й, причините за това са комплексни. „На първо място ще посоча сбърканата, неадекватна държавна политика по отношение на общинското здравеопазване, както и по отношение на здравеопазването въобще. Това се прояви особено при управлението на Петър Москов с наложените лимити и рестрикции, които засегнаха най-вече общинските лечебни заведения“, казва тя и допълва: „Не е тайна, че някои от общинските лечебни заведения в София работят в остарял сграден фонд, без достатъчно модерна апаратура, което сериозно намалява конкурентоспособността им при наличието на големия брой лечебни заведения в София. Налице са и кадрови неблагополучия при назначаването на управители, които, съчетани с недостатъчен контрол от СОС и СО, също спомогнаха за влошаване финансовото състояние на някои лечебни заведения.“
Основна причина за загубите в общинското здравеопазване според нея обаче е липсата на планиране на достатъчно финансови средства за тази сфера в бюджета на общината, които да гарантират подобряване на материално-техническата му база и задържане на медицинските кадри.
Като основен проблем Христова посочва необосновано въведените от началото на 2017 г. рестриктивни лимити, които утежняват финансовото състояние. „Друг проблем е как да се запази качеството на предлаганите медицински услуги при наличната медицинска база в условията на голяма, в много случаи и нелоялна, конкуренция. Голямо предизвикателство е й кадровата криза - застарява медицинският персонал и липсват специалисти поради ниското заплащане и масовото емигриране в чужбина на лекари и медицински сестри“, посочва тя и отбелязва още, че липсва разработена цялостна стратегия за развитието на столичното общинско здравеопазване.
„24 часа“ съобщава за очаквано напрежение при днешното заседание на пловдивския общински съвет, на което трябва да се реши окончателно сливането на „Св. Мина“ и „Св. Пантелеймон“. „Под засилено лекарско присъствие ще заседава Пловдивският общински съвет на 1 август. Медиците от МБАЛ „Св. Мина“ ще се изсипят на сесията, на която ще се вземе решение за прехвърляне на капитала на здравното заведение към МБАЛ „Св. Пантелеймон“. Предложението е на зам.-кмета Розалин Петков. По думите му дълговете на „Св. Мина“ вече са 700 000 лева, макар че наскоро общината превела 2 млн. лева за покриване на стари борчове“, пише вестникът.
„Той уверява, че няма опасност да повлече и „Св. Пантелеймон“. Гаранцията била самата община. Управителят доц. Петко Недев обмислял да разшири дейността на лечебницата. В случай че стане драматично на сесията, имало готовност вносителят да оттегли предложението си за сливане“, допълва публикацията.
Друг материал в изданието съобщава за организирано обучение на лекари за работа с пациенти роми. „Как лекарите да работят с пациенти от ромската общност и какви са основните болести, организираха в Монтана за лекари и социални работници от програма ЗОВ“, четем в ежедневника.
„Отсъствието на държавата от циганските квартали, лошите битови условия, бедността, ниската здравна култура водят до ниския здравен статус на хората там, обясни проф. Ивайло Търнев, шеф на клиниката по неврология на столичната Александровска болница. Специално внимание в обучението бе отделено на инфекциозните и наследствените заболявания в циганската общност“, уточнява вестникът.
Коментари по темата