burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Задължения на чужди фондове към НЗОК, арестуван шеф на РЗОК, протест в РЗИ

Из пресата: Задължения на чужди фондове към НЗОК, арестуван шеф на РЗОК, протест в РЗИ

„По 6700 чужденци на година влизат по спешност в болниците или кабинетите за неотложна медицинска помощ у нас. За извършените им спешни интервенции през миналата година Националната здравноосигурителна каса е платила 5 466 388 лева на докторите и клиниките. Това става ясно от справка на касата, предоставена на вестник „Монитор“, четем във днешния брой на вестника.

„27 400 са чуждестранните граждани, потърсили спешна или неотложна медицинска помощ у нас за периода 2013-2017 година. Лечението им е струвало 17 833 745 лева“, допълва ежедневникът.

„Това са пациенти от четири страни - членки на Европейския съюз, посочиха от Националната здравноосигурителна каса, но не уточниха от кои точно държави са пациентите“, пише още изданието и припомня: „През февруари стана ясно, че Националната здравноосигурителна каса е с просрочени дългове към чуждестранни клиники в размер на 263 млн. лв. Те са натрупани от 2010 г. насам от неплатени сметки за лечение на български граждани, които са изпращани за диагностика, операции и терапия зад граница след одобрени заявления от самата каса. За последната година и половина 42 000 българи са се лекували по линия на НЗОК в чужбина“.

Повечето всекидневници се спират на вчерашния арест на директора на РЗОК в Ловеч. „Директорът на Районната здравна каса в Ловеч Антонио Маринов беше арестуван при акция на ДАНС и полицията вчера. Той е задържан за 24 часа за длъжностно престъпление по образувано досъдебно производство за злоупотреби със средства на здравната каса, съобщиха от Окръжната прокуратура в Ловеч.

С разрешение на Окръжния съд е извършено претърсване в сградата на РЗОК, като са иззети документи. Разпитани са и служители, съобщи БНР. Днес ще е ясно дали Антонио Маринов ще остане в ареста“, четем в „Сега“.

„Смята се, че задържането на директора на районната каса е свързано със сключен договор с частната болница за инвазивна кардиология „Кардиолайф“ в Ловеч. Първоначално тя имаше договор с държавната болница, а след това - през 2017 г., стана отделно лечебно заведение и моментално получи договор с районната здравна каса, въпреки че по закон това би трябвало да може да стане чак на следващата година. Така част от парите за държавната болница, която е пред фалит, бяха пренасочени към частната. Случаят стигна и до Надзорния съвет на НЗОК“, допълва публикацията.

„Без мен е подписано писмо, което дава право на директора на РЗОК да сключи договор с „Кардиолайф“. Не съм знаел за това писмо. Писмото не е подписано от мен“, заяви пред надзора тогава управителят на НЗОК Камен Плочев. Тогава от касата обясниха, че болницата е получила договор експресно заради текст от Закона за здравното осигуряване, който й позволява да финансира, без да чака, лечебни заведения с дейност, която няма алтернатива в областта“, четем още във всекидневника.

Вестниците отбелязват и вчерашния протест на служители на РЗИ. „По 525 лв., или „чисто“ 469 лв., получават на месец служителите на РЗИ във Варна. Това стана ясно на протеста им вчера, когато служителите на всички здравни инспекции в страната изразиха недоволството си от ниските и непроменени около 10 години възнаграждения“, пише „Дума“.

„В националния протест участваха 28-те РЗИ в страната. В Смолян се канеха да протестират символично с лентички. В Пазарджик около 30 здравни инспектори се включиха в протеста. Те напомниха, че близо 30% от работещите в инспекцията получават минимална заплата“, продължава материалът и уточнява: „В сряда, след като всички РЗИ в страната обявиха намерението си да протестират, от МЗ разпространиха съобщение до медиите, че 18-процентното увеличение на заплатите, считано от януари т.г., ще бъде изплатено с мартенските заплати“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   uKP4

Още от Новини