burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Лекарите ни застаряват драматично

„Застаряването на лекарското съсловие в страната добива драматични изражения, предупреждават родните медици. Над 50% от докторите са на възраст над 45 години, отделно всяка година стотици български лекари напускат страната в търсене на реализация в чужбина.“ Това пише днес „Труд“, като отбелязва, че основните причини за застаряване на съсловието са демографските процеси и кризата в здравеопазването. „Медици специалисти липсват в цели области у нас, като Кърджали например.

Очакванията са през следващите 10 г. недостиг на медицински персонал да има в цял свят. Липсата на лекари ще бъде най-голяма в по-бедните страни, но няма да подмине и европейските държави, предупреждават експерти на Световната здравна организация и Европейската комисия.

Около 8 милиона ще са нужните здравни работници до 2020 г. в ЕС. Само в Германия например по данни през 2020 г. се очаква да има недостиг от 45 000 лекари и от 150 000 други здравни работници“, пише още ежедневникът.

Няколко издания съобщават за незаконна работа на българки като медсестри в Гърция. „Българки масово работят като медицински сестри в Гърция, без да имат право за това. За нарушения на закона за предоставяне услуги на пациенти в болница са арестувани три жени в Ираклио на остров Крит. Едната от тях е българка на 42 години. Други три бяха задържани вчера и в болницата на Серес“, четем в „Стандарт“.

„49-годишна грузинка и две българки на възраст 49 и 64 години. От полицията посочват, че "упражняването на професията на медицинската сестра без законовите изисквания води до лишаване на приходи от страна на държавата и фондовете за социално осигуряване, тъй като не се издават задължителните разписки за извършена услуга, но не се и заплащат таксите по Закона за застрахователните вноски". Според Националното сдружение на спешните медицински сестри за трагичното състояние и множеството проблеми, създадени от престъпни групи от чужденци, в болниците са алармирани със съответните ноти министерството на здравеопазването и Службата за финансови проверки“, допълва публикацията.

„24 часа“ пък цитира становище на сдружението на медсестрите в Гърция: „Чужденките, работещи нелегално като сестри, са риск за здравето на пациентите, могат да пренесат болести и инфекции", обяви гръцкото Сдружение на медицинските сестри.

Медсестрите без разрешителни работят за половин надница. Те вземат 40-50 евро за смяна от 8 часа, а от тази сума се приспада комисионата на агенцията или на престъпната група, намерила им работата“, обяснява вестникът.

„Телеграф“ алармира, че болни от хепатит биват гонени от работа заради диагнозата си, като цитира изявления от пациентски организации. „Заради риска да останат без препитание немалко пациенти молят лекуващите ги лекари да държат в тайна болестта им, споделиха и медици, сблъсквали се с проблема“, информира материалът.

„У нас все още има огромни предразсъдъци спрямо болните от хепатит, независимо за коя от формите му става въпрос, посочиха представители на сдружение "ХепАктив". От там разказаха за случаи, при които хора, диагностицирани с болестта, са били уволнявани, само защото са съобщавали на шефовете си за нея. Сред фрапантните примери е бил този на служителка във фирма, която след като е узнала, че колежката й е с хепатит, изрично поискала от началника си да я уволни, защото щяла да се зарази от клавиатурата, която болната е докосвала. Друг пациент споделил как от отдел "Човешки ресурси" го уведомили, че ще скрият болничния му, за да не разбере никой от колегите за състоянието му. Проучване сред работодатели показва, че цели 20% от тях са готови да покажат вратата на подчинените си, ако разберат, че те са болни от хепатит, допълниха от организацията“, пише изданието.

И още: „Заради евентуални проблеми на работното си място понякога самите болни молят лекуващите ги лекари да не посочват диагнозата им в медицинската документация или да я подменят с друга, сподели д-р Радислав Наков, председател на Асоциацията на младите гастроентеролози в България. Затова и предлага при откриване на болестта лекарят да подготви кратък документ за пациента, с които той да представи заболяването на началника си. "В него може да се съдържа кратка информация, която да описва как се предава болестта и съответно как човек не може да се зарази. Конкретно за хепатит С е добре да се обясни, че това е хронично, но вече лечимо заболяване, че при правилното следене, контролиране и терапия пациентите са напълно работоспособни", коментира пред "Телеграф" д-р Наков. В писмото до шефа според него е добре да се даде и телефон на лекуващия лекар, който да прояви разбиране към потенциалните проблеми на пациента и да даде повече информация, допълни той.“


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2Aqp

Още от Новини