burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Някои общински болници са поставени под двойно лимитиране

Малките общински болници продължават да намаляват, а основните им проблеми са идентични в цялата страна. „Затова, ако говоря за проблемите на болницата в Каварна, разбирайте, че те са същите във всяко подобно лечебно заведение”, казва пред „Дума” директорът на МБАЛ Каварна д-р Десислав Тасков.

По думите му, основният проблем е трудността да се отговори на условията за медицински стандарти, които са необходими, за да се сключи договор с НЗОК. „Тази година сме поставени под двойно лимитиране на дейност - от една страна, не можем да работим повече, отколкото е бил лимитът ни за предходната година. От друга страна, с промените в новата наредба на МЗ има допълнително лимитиране на дейност, което се изразява в ограничаване на болничните легла. Например, при работещо на пълен капацитет неврологично отделение с 20 легла в каварненската болница, в момента имаме право на 8 легла. Това означава, че касата ще плаща за 8 пациенти, деветият, дори да е здравноосигурен или пенсионер, или трябва да плаща от джоба си, или да потърси друга болница, в която има свободно неврологично легло, за да бъде хоспитализиран. Аз мога единствено да му осигуря транспорт, за да бъде преведен в друга болница”, коментира д-р Тасков, като отбелязва, че районът е със застаряващо население и инсултите и други неврологични заболявания са всекидневие.

„Така с изкуственото намаляване на леглата, намалява и възможността за приходи, бюджетът на болницата се орязва допълнително. Не бива да се забравя, че освен основната дейност на тези общински здравни заведения - лечението на болни, те имат и сериозна социална роля, която големите болници не могат да изпълняват”, посочва шефът на МБАЛ Каварна и дава пример с двама неосигурени, които в момента се намират в лечебното заведение и за които болницата няма да получи средства.

„Телеграф” информира за още един медицински стандарт, който влиза в съда. „Поредният медицински стандарт, който ще бъде обжалван пред Върховния административен съд, е този по клинична патология. Той е внесен от Българската асоциация по патология и Център за защита правата в здравеопазването. ВАС вече отмени пет медицински стандарта, а още 14 чакат становище. С жалбата се иска отмяна на целия стандарт, поради необоснованост, несъответствие с целта на закона и съществени нарушения на административно-производствените правила, съобщава skener.news”, четем в изданието.

Вестниците се спират и на вчерашния протест пред МЗ заради въвеждането на пръстовия идентификатор. Изданията преброяват между десетина и тридесетина протестиращи. „Група граждани протестира вчера пред здравното министерство срещу въвеждането на системата за пръстова идентификация в болниците”, пише „Сега”.

„Според протестиращите новата система нарушава тяхната неприкосновеност и те не вярват, че снемане на цели отпечатъци няма да има. Хората смятат, че запазването на личните им данни не е гарантирано. Протестиращите настояха за оставката на здравния министър Петър Москов - заради въвеждането на пръстовата идентификация, скандала с вноса на ваксини от Турция, разделянето на здравните пакети, проблемите във фонда за лечение на деца”, изрежда публикацията и припомня две гледни точки по темата, изразени вчера: „Пръстовият идентификатор просто заменя личните карти, нищо повече, малко по-високо технологично ниво, което улеснява и пациентите, и медицинските служители", каза пък директорът на болница "Св. Анна" в София д-р Славчо Близнаков, цитиран от БНР. Това е едно от осемте лечебни заведения, в които се тества новата система. С идентификатора обаче не е необходимо пациентът да носи личната си карта, което е улеснение за спешните случаи, допълни той.

"В никакъв случай не можем да бъдем против технологичния прогрес, но той се състои в електронното досие и в електронната здравна карта. Сега това, което извършва пръстовият идентификатор, е това, което правеше личната карта", потвърди и председателят на лекарския съюз д-р Венцислав Грозев. Според съсловната организация обаче така на вятъра ще бъдат хвърлени 8 млн. лева - за софтуера и четците, които ще трябва да си купят лечебните заведения.”

Някои ежедневници пък отбелязват обучението на парамедици. „Безработни ще бъдат назначени в Бърза помощ в Пловдив, след като преминат 7-месечно обучение като парамедици. Проектът е на стойност 203 000 лв. и се финансира от социалното министерство”, съобщава „24 часа”.

„В момента набираме кандидати. Разлепили сме обяви в бюрата по труда в региона, правим информационни пунктове пред общините”, обяснява организаторът на кампанията Ралица Данчева, цитирана от вестника.

Предвидени са 300 часа теория и 660 - практика. Занятията ще се провеждат от професионалния център, който спечели обявената обществена поръчка.

По време на обучението младежите от Пловдив ще получават по 10 лв. на ден, а ако са от други населени места - 15 лева. Успешно завършилите ще се сдобият с документ за придобита специалност - парамедик трета степен, информира още материалът.

„За 20 от 30-те обучавани ще бъде осигурена 6-месечна субсидирана заетост в Бърза помощ, каза директорът на службата в Пловдив д-р Иван Стойнов.

Според него нужда от парамедици има, тъй като в момента във филиалите на Бърза помощ в региона има над 30 вакантни места за лекари заради текучеството на кадри”, допълва ежедневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   LYF#

Още от Новини