burevestnik.bg - Мобилна версия


Из пресата: Управленската програма на МС, уволнен шеф на СПО, полицейска акция в аптека

Из пресата: Управленската програма на МС, уволнен шеф на СПО, полицейска акция в аптека

Един от акцентите в днешната преса е приетата от Министерски съвет управленска програма на правителството. По отношение на здравеопазването в „Монитор“ четем: „Предвиждат се и поправки в Закона за здравното осигуряване за въвеждане на нов модел на финансиране на лечебните заведения и за повдигане на дебат за постепенна демонополизация на НЗОК. С промени в Закона за лекарствените продукти ще се въведат стимули за разкриване на аптеки в населени места, в които има недостиг. Поправки в Закона за лечебните заведения пък ще разпишат система за периодична оценка на знанията и уменията на работещите в системата за спешна медицинска помощ.“

„Сега“ е с друг поглед върху приетия документ. „Управленската програма на третото правителство на Бойко Борисов е хибрид от половинчати или отказани реформи, замаскирани с куп стратегии. Има и отстъпление от ангажименти, обещани през април при формирането на коалицията между ГЕРБ и „Обединени патриоти“. Освен това някои от точките в програмата се отнасят до вече гласувани закони и заявката, че ще се работи по тях, е странна“, посочва изданието и отбелязва: „Детайлен прочит на документа показва, че летвата на поставените задачи е твърде ниска. Амбициите са занижени спрямо приетите общи приоритети, около които през пролетта се формира коалицията, а някои от най-шумните обещания са се изпарили.“

За здравния сектор изданието пише: „Статуквото ще се крепи и в здравеопазването. Въпреки обещанията на ГЕРБ за поетапна демонополизация на НЗОК управленската програма предвижда единствено първия етап – „иницииране на обществен дебат“. Въвеждането на нов модел за финансиране на болниците – „въз основа на диагностично свързаните групи като метод за заплащане“, се прехвърля още от първия кабинет на Бойко Борисов. Предвижда се „развитие на механизмите за осъществяване на селективен подбор при избора на изпълнители на медицински услуги, финансирани от НЗОК, въз основа на националната здравна карта“, но без конкретика. Прословутото усъвършенстване на ТЕЛК и пресичане на измамите с инвалидни пенсии ще се случи най-рано от 2019 г.“

„24 часа“ пък се спира на развитието на случая, при който военен почина след преглед от свой познат студент по медицина в спешното в Благоевград. „Шефът на болницата в Благоевград д-р Огнян Митев смени шефа на спешното отделение заради смъртта на полк. Пламен Пацов. Митев освободи от поста на шеф д-р Владимир Рабаджийски, но го остави като лекар в болницата. Новият шеф на спешното отделение е д-р Александър Вакашински, който е реаниматор по специалност“, информира изданието.

„До смяната се стигна след скандал около смъртта на 42-годишни ят полк. Пламен Пацов. Той почина от белодробна емболия часове след посещението си в спешното отделение на болницата в Благоевград. В спешното полковникът бил прегледан от стажант-лекаря Станимир Ацев, а не от лекар.

При проверката стажантът твърдеше, че е искал помощ от дежурния лекар и екипа в отделението, но никой не му обърнал внимание.

Двама лекари и три медицински сестри пък твърдяха, че студентът не е искал помощ, не е казал защо е там и не е реагирал на направена от сестрите забележка за присъствието му в шокова зала“, припомня публикацията.

Няколко ежедневника се спират на полицейска акция, която бе проведена вчера в столична аптека. „Полицейска акция се проведе вчера столична аптека, за която има сигнал, че е продавала упойващи вещества на наркозависими. По този сигнал от МВР атакували и обискирали аптеката на бул. „Константин Величков“. Те хванали двама клиенти в момент на сделка. Задържани са фармацевтът и двамата клиенти“, информира „Труд“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   tR9m

Още от Новини