burevestnik.bg - Мобилна версия


Извършиха първата вътреутробна операция на мозъка на бебе

Извършиха първата вътреутробна операция на мозъка на бебе

За първи път в САЩ беше извършена успешна вътреутробна операция в мозъка на бебе като превенция за развитие на аневризма на вената на Гален, става ясно от публикация в Stroke, рецензираното водещо списание на Американската асоциация за инсулт, подразделение на Американската сърдечна асоциация. Малформацията често води до сърдечна недостатъчност, тежко мозъчно увреждане или евентуално смърт скоро след раждането.

Операцията е извършена на фетус на 34 седмици и 2 дни гестационна възраст и това е първият лекуван пациент в клинично изпитване, което се провежда в Бостънската детска болница и Brigham and Women's Hospital, извършено под надзор от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA).

„Използвахме ултразвукова емболизация, за да възстановим нормалната функция на вената на Гален в мозъка на бебето, преди то да се роди. Бяхме щастливи да видим, че тази част от клиничното изпитване е напълно успешна. Вече на шест седмици бебето напредва забележително добре – без лекарства, храни се нормално, наддава и е у дома“, заяви Дарън Орбах от Бостънската детска болница, доцент по радиология в Harvard Medical School.

Поради преждевременно разкъсване на околоплодния сак по време на вътреутробната емболизация, бебето е родено чрез индуциране на вагинално раждане два дни по-късно. Ехокардиографията след раждането показва прогресивно нормализиране на сърдечния дебит. В този случай новороденото не се нуждае от никаква сърдечносъдова поддръжка или операция след вътреутробното лечение, но е наблюдавано в болницата няколко седмици след раждането поради недоносеност, преди да бъде изпратено у дома. През това време новороденото има нормален неврологичен статус без инсулти, натрупване на течност или кръвоизлив в мозъка.

„Въпреки че това е само първият ни лекуван пациент и е жизненоважно да продължим изпитването, за да оценим безопасността и ефикасността при други пациенти, този подход има потенциала да отбележи промяна в терапията при пациенти с аневризма на вената на Гален като се отстрани малформацията още преди раждането и така се предотврати сърдечната недостатъчност, преди да се появи, вместо тя да бъде лекувана след раждането. Това може значително да намали риска от дългосрочно увреждане на мозъка, инвалидност или смърт сред тези бебета“, каза доц. Орбах.

Аневризмата на вената на Гален е най-честата вродена съдова мозъчна малформация и се среща при едно на всеки 60 000 раждания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wsFC

Още от Новини