Предстои да бъде окончателно изготвена техническата спецификация за обществените поръчки за медицинските изделия във Фонда за лечение на деца (ЦФЛД), каза пред bTV директорът на Фонда д-р Мариета Райкова.
Тя подчерта, че процесът е бавен, защото спецификацията се изготвя от националните консултанти, а рисковете са големи. „Медицинските изделия са хиляди. Опасенията са, че дори обществената поръчка да стартира, не е ясно кога ще бъде финализирана. В същото време има опасност при проведена обществена поръчка за едно изделие при лечението на едно дете, да се появи необходимост за друго“, каза д-р Райкова.
По думите й от началото на годината 269 деца са получили одобрение за лечение от Фонда. Над 70 деца са изпратени в чужбина.
Тя коментира и принципът, по който Фонда процедира, когато има дарителски кампании за лечението на деца. „Има случаи, когато родителите стартират дарителска кампания преди да са кандидатствали във Фонда за лечение на деца. Има случаи, в които лекарите преценяват за дадено дете, че то може да бъде лекувано в България. Тогава родителите решават, че желаят, независимо от тяхното становище, да се лекуват в чужбина и отварят дарителска сметка. Тези кампании касаят Фонда дотолкова, доколкото при наличието на дарителска сметка, ако средствата не достигат, а детето е одобрено за лечение в чужбина, Фонда трябва да доплати сумата. Когато има дарителски средства, те се превеждат на лечебното заведение, а не на Фонда. Т.е. ние не оперираме с тези пари“, подчерта д-р Райкова.
Коментари по темата
Смешки говорите Вие,смешки....
Директор на Фонда, който прекъсна порочни вериги, които се възползваха от средствата за лечение на децата....
Edna nekompetentna i vredna podizpalnizelka za gorkite deca