burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр. 18-19 на вестник „Форум Медикус“

Излезе от печат бр. 18-19  на вестник „Форум Медикус“

„Сагата с болничните бюджети продължава“ – това е естествен акцент в специализираното седмично издание – коментират се проведените в последните дни разговори между НЗОК и директори на лечебни заведения, позициите на д-р В. Грозев и на д-р Д. Петров, публикувана е и изпълнената с тревога декларация от сдружението на областните МБАЛ. „Сага“ е сполучливо избрано определение, защото в изказванията се преплитат както темите за финансовите ограничения за договорите за тази година, така и за обещаните, но неизплатени средства за извършената т. нар. надлимитна дейност от минали периоди. Не се очертават обаче нито решение, нито поука. По темата за плащанията към НАП и митниците изданието огласява позицията на БЛС – да се търси компромис, да се направят погасителни планове, да не се преплита привеждането на средства от здравното осигуряване с неизплатените задължения.

В бр. 18-19 на „Форум Медикус“ – наред с текущите здравнополитически и парични проблеми – присъстват оптимистичните теми за развитието на медицинската наука и очакванията за ефект върху практиката. „Бъдещето чука на вратата“ е заглавие на статия за форум, посветен на персонализираната медицина, на необходимостта от прецизирана диагностика. Но, разбира се, и по тази тема не може да се избяга от въпроса кой и по какъв начин трябва да заплаща съпътстващата диагностика, която дава ясен отговор дали конкретният болен ще се повлияе от точното лечение.

Не по-малко вълнуваща е статията по повод организирана среща за „Мегатенденциите в здравеопазването“, в която се търси отговор на въпроса как информационните технологии променят медицината. Заслужава си да се проследи пътят на отговора на този въпрос, да се види какво прави светът, как се обработват „големите данни“ /big data/, как се използват нужните платформи – за да може новото познание бързо да стане достояние на медиците.  И нещо повече – от всяка технология да се извлече най-полезното за медицината и то да стане достъпно за много болни.

Темата за достъпа присъства и в огласената от „Форум Медикус“ позиция на СЗО за нарасналата заболяемост от хепатит и необходимостта държавите да вземат конкретни решения – така че  наличното модерно и ефективно лечение да достигне до нуждаещите се от всички страни и континенти.

„Споделеното познание ни прави по-силни“ – такава теза аргументира в новия брой проф. Илия Салтиров в интервю по повод отминалия осми симпозиум по ендоурология и минимално инвазивна хирургия. Специалистът разкрива постигнатото и хоризонтите при прилагането на модерните технологии в бурно развиващата се сфера на урологията, с акцент върху лечението на уролитиазата. Всъщност напредъкът в прилагането на иновациите, постигнат в клиниката на ВМА, е един от отговорите на въпроса за влиянието на технологиите върху медицинската практика. Което превръща симпозиума в събитие с ярък знак в календара на българските научни медицински прояви.

„Счупеният чадър и златният скалпел“ е заглавие на разказ на проф. Йовчо Топалов. Той описва натрупана мъдрост, споделя опит и извежда поука как да се действа в спешна ситуация. И не на последно място – ученият прави косвен коментар по темата за високите технологии, защото те ще бъдат немислими без можещия, знаещия, мислещия специалист – лекар на днешния и на бъдещия ден.

Бр. 18-19 на „Форум Медикус“ съдържа още новини от медицински университети в страната, информации за събития от отминалата седмица, очаквания от предстоящата изложба Булмедика/Булдентал, списък на членовете на Комисията по здравеопазване в новото Народно събрание, съобщения за предстоящи научни събития.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7dBE

Още от Новини