Седмичникът за медицина и здравеопазване естествено отразява бурните противоречиви новини от изминалите дни. С акцент върху протестите на представители на общинските болници, с коментар за срещите в МЗ и с позицията на ведомството, редакционният екип всъщност обобщава ситуацията още в заглавието – „Общинските болници – между Сцила и Харибда“ – тесен проход, много нормативни чудовища, труден изход.
Темата за болничното здравеопазване е продължена в новия брой многостранно: огласени са намеренията на МЗ за преструктуриране на областните МБАЛ с цел повишаване на ефективността и ограничаване на дефицитите; съобщава се и за решението на депутатите – да не бъдат ограничавани разрешенията за дейност на нови лечебни заведения, независимо от предложението това да става само според /пак/ очакваната здравна карта; темата за т. нар лимити е проследена стъпаловидно – решението на ВАС, становището на БЛС, позицията на НЗОК. И не на последно място се съобщава за очакванията новият прокурист на МБАЛ в Ловеч да намери някакви решения.
В бр. 2 е отделено място и на специалистите по здравни грижи – те алармират за единни правила при формиране на възнагражденията, за прием на повече студенти с цел преодоляване на дефицита, както и за повече свобода в професионалната практика на акушерките.
В научно-пропедевтичен план в новия брой на „Форум Медикус“ внимание заслужават информации за призив на кардиолози от сферата на електрофизиологията – да се направи нужното за реимбурсация на устройство, което предпазва рискови за внезапна сърдечна смърт хора. Изданието откроява и ясно изразената позиция на МЗ, че иновативни лекарства ще се прилагат в определени високотехнологични звена, за да се проследява терапевтичният ефект при всеки конкретен случай.
В специално интервю проф. Силви Георгиев – зам.-декан на 100-годишния медицинския факултет в София, разказва за обучението, за студентите, които наистина искат да станат лекари, за вълненията от една промоция и очакванията за бъдещето на професията.
След като в почти целия бр. 2 на „Форум Медикус“ се оглежда днешният ден на българската здравна система, особен интерес представлява аналитична статия на проф. В. Борисов за метаморфозите на българския здравноосигурителен модел през годините, разбира се, и с отговор на въпроса „Все пак, накъде“. Анализът би бил полезен за здравни политици, мениджъри, както и за всички, които приемат присърце необходимостта от дълбоки промени с цел оптимизиране на системата – не само чрез рестрикции и икономии, а главно чрез нови по-съвършени правила.
Коментари по темата