burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр. 26 на вестник „Форум Медикус“

Безспорен акцент в броя е пространно интервю със сър Майкъл Хърст, който е шотландски политик, бивш президент на Международната диабетна федерация, посветил много усилия за напредъка на глобалната битка срещу диабета. Сър М. Хърст е участвал активно в изработката на много правила и нормативи, свързани със заболяването, както в Обединеното кралство, така и в комисиите на ООН. Той подчертава отговорността на всеки човек за здравето, от една страна. Но от друга прави анализ как поведението на политиците влияе върху съдбата на конкретния човек, засегнат от диабета.

Какви са диагнозите на педиатричната практика у нас? Сериозен въпрос, чиито отговори са отразени в новия брой на вестник „Форум Медикус“ чрез документалния жанр в рубриката „Протокол от една дискусия“. Изданието огласява позиции на водещи педиатри от катедрите и университетските клиники у нас, както и изводи и препоръки от проверките на Изпълнителната агенция „Медицински одит“. Засегнати са проблемите за: трудния път на детето до нужния му лекар; неудачите в педиатричната практика /например липса на интердисциплинарен подход при хроничните детски болести и на клинични пътеки за основни спешни състояния в педиатрията/; основни пропуски в практиката на педиатрите; необходимостта от постоянно повишаване на знанията на лекарите за детските състояния; несъвършенства в осигуряването на лекарства за деца /не е определена оптимална доза за деца, а само се фиксира процент от дозата за възрастни, трудности при поглъщане на таблетките, трудности в дозирането и др./; как и доколко родителите са подготвени, за да вземат решения,свързани с лечението на детето им, и ролята на лекаря като активна страна в този процес.

В унисон с дискусионната тема е и представянето на нова книга на г-жа Мишел Боарон и съавтори – заглавието е „Педиатрия“, книгата е от поредицата „Досиетата на експерта“ – става дума за прилагането на хомеопатично лечение, което ефикасно да допълва терапевтичните възможности на медицинските специалисти, които са обучени и използват ефективно клинична хомеопатия в своята лечебна практика.

Скритите летни опасности за здравето, както е известно, са много. В брой 26 „Форум Медикус“ акцентира върху криптоспоридиозата – протозойна паразитоза, която СЗО определя като индикаторна за СПИН, която е включена към агентите за биотероризъм още през 2002 г. Всъщност един от изводите в публикацията е, че не се познават паразитните болести, не се мисли за тях в диференциалната диагноза, а и не се назначават паразитологични изследвания на болните.

„Форум Медикус“ информира и за нормативни активности, свързани с практиката – какво казва заповедта на министъра по отношение регулацията на движението на линейките със спешни пациенти, какви са мотивите за промени в някои наредби и др.

Сред темите от отминалата седмица, отразени в броя, се открояват: съобщение на ИАЛ за оттеглени от българския пазар препарати, които нямат аналог; решения на Министерския съвет, свързани със здравеопазването; новини от БАН; позицията на СЗО за „справедливостта за здравето във всички политики“ и др.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PnHQ

Още от Новини