burevestnik.bg - Мобилна версия


Излезе от печат бр. 27 на вестник „Форум Медикус”

Излезе от печат бр. 27 на вестник „Форум Медикус”

Една от основните теми в броя е дейността на Националната здравноосигурителна каса, разказана с числа и факти. Изданието огласява приетите от Министерския съвет отчети както за дейността на институцията, така и за изпълнението на бюджета й през 2019 г. Само на пръв поглед данните са скучни – отразени са тенденции и посоки в развитието на здравната система. Например и през 2019 г. за първична извънболнична помощ са платени 5,3% от бюджета, за болнична – 48,1%, за лекарства – 26,5 %. Следователно продължаваме да разчитаме на скъпото болнично лечение, защото с нищо не сме променили доболничната помощ. Макар да знаем азбучната истина, че ако превенцията, профилактиката и първичната помощ са водещи, едно здравеопазване би било по-ефективно... В броя е изтъкната и информацията колко НЗОК е изплатила на чуждите осигурителни каси за лечение на български осигурени граждани – помним как през годините проблемът излезе на преден план, числата дори предизвикаха диспути и оставки.

Седмичникът обобщава и друг информации – за решения на Министерския съвет, за предложения за още промени в Закона за лекарствата, за тенденции в образованието по медицина и колаборацията между различни университети, и др.

В научно-пропедевтичен план е издържава сериозна статия за новости в лечението на захарен диабет тип 2 с акцент върху подходи за понижаване на кръвната глюкоза и телесното тегло чрез конкретни медикаментозни комбинации.

В новия си брой „Форум Медикус” дава гласност и на отвореното писмо на Сдружението на областните болници по повод на придобилата отзвук история на агресия в болницата в Силистра. Сега възникналият там конфликт е в обсега на прокуратурата. Но остава опасението, че за пореден път подобни конкретни примери биват забравени, а обществените тенденции за недоверие и нападателност към медиците остават без отклик.

Основна тема на бр. 27 обаче е отминалият е-конгрес , организиран от Българската асоциация за лекарствена информация с участието на водещите европейски администратори и експерти в сферата на лекарствената регулация. В броя са поместени изводи и препоръки от лекциите, те определят посоките за действие на европейско ниво в тази толкова деликатна сфера – хем е регулирана с хиляди правила, хем непрестанно изисква наблюдение и контрол. Чест прави на българските организатори, че в трудно време успяха да съберат заедно мисъл, експертиза и знания за настоящето и най-вече за бъдещето на лекарствената политика и практика в Европа и отвъд.

В унисон с основната тема е и отразената в новия брой „нова здравна програма на ЕС”, наречена EU4health, представена от еврокомисаря по здравеопазване Ст. Кириакиду. Тя смята, че уроците от пандемията са повод „да се отвори нова глава в здравната политика на Европейския съюз”. Дано.

Добрата новина в новия брой на „Форум Медикус” е започналата работа супер технология за тъканна диагностика в националната окнологична болница – данните от апарата  дават възможност за прецизна, за таргетна и за персонализирана терапия. Всъщност става дума за следваща стъпка в непрестанната битка с рака, която, както знаем, си е една непрестанна и не по-малко страшна пандемия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   DApc

Още от Новини