Специализираният седмичник обобщава новини и събития, определящи облика на българското здравеопазване и медицинската практика през последните дни. Изданието съобщава за избора на д-р Д. Дечев за управител на Националната здравноосигурителна каса, като информира за огласени от него първи намерения за действия за оздравяване на институцията, за подобряване на контрола, за окрупняване на структури с цел ефективно изразходване на средствата.
В новия брой е огласена още позиция на Българската генерична фармацевтична организация относно формиране на обществено разбиране, че съществува разлика между генерични и оригинални лекарства. За пореден път от асоциацията напомнят, че по отношение на качеството и ефективността на препаратите съществува пълна еднаквост, а прилагането на генериците само освобождава финансов ресурс за по-мащабно отпускане на оригинални препарати, които нямат аналог.
„Форум Медикус“ отделя място и на становище на сдружението на общопрактикуващите лекари по проект за наредба на МЗ за задължителното застраховане на лицата, които упражняват медицинска професия – темата е актуална и важна, и идеите на сдружението заслужават внимание.
Актуално звучи и изразената позиция на А. Шарков от Експертния клуб за икономика и политика /ЕКИП/, че официално въвеждане на доплащане в системата е нужно, защото чрез регламентирането ще се сложи край на много и разнообразни порочни практики, поради които така или иначе днес българинът плаща от „джоба си“ до 48 на сто от разходите за здраве. Темата присъства на страниците на „Форум Медикус“ от години, а днес отново е актуална поради очакванията за промени в здравноосигурителния модел.
Пак заради модела изданието запознава читателите си с позицията на експерта по здравна политика проф. Гр. Димитров за необходимостта от нормативни промени, които да коригират днес сложните взаимоотношения между НЗОК и МЗ – анализът е изключително сериозен и задълбочен, заслужава вниманието на тези, които сега пишат проект за бъдещето на здравното осигуряване в България.
В научно-пропедевтичен план брой 24-25 на „Форум Медикус“ акцентира върху българска разработка за „Иновативен метод за бърз анализ на мутациите в хемоглобиновия ген за пациенти, съмнителни за носителство“ – става дума за ранно откриване на бета-таласемии, за които райони от страната са ендемични. В рубриката “От науката към практиката“ са представени резултати от нови проучвания за ефикасност и ефективност на лекарство при хронична обструктивна белодробна болест, и за медикамент при напреднал недребноклетъчен рак на белия дроб с установена мутация. В този стил е издържана и обширна статия – становище на СЗО/Европа, за необходимостта от инвестиции и иновации в здравните системи на по-слабо развити страни. Става дума за „важността на преминаването към универсално здравно покритие, за да се превърне Европа в регион, в който хората са пощадени от разорителни плащания за своето здраве, в който да се разширяват обхватът и достъпът до здравни услуги“. Звучи съвсем актуално и на място и за българската здравна система.
„Здравният и медицинският туризъм – елементи на общественото здравеопазване“ е заглавие на кореспонденция от отминала конференция по темата. Коментирани в изнесените сериозни доклади за международен и наш опит в тази важна сфера, са трудностите и пречките да се оползотворяват природните дадености и материалните предпоставки в общите лечебни, рехабилитационни и възстановителни действия за здравето на всеки човек. Председателят на организационния комитет и президент на Югоизточноевропейския медицински форум доц. А. Кехайов изтъква още широкото присъствие на лектори от Германия, Латвия, Беларус, Сърбия, Виетнам, Грузия, Казахстан и много други, както и дълбокото разбиране, че конференцията е принос на неправителствения сектор към големите цели на приключилото българско европредседателство.
Брой 24-25 на вестник „Форум Медикус“ съдържа още: последни решения на Министерския съвет с отношение към здравеопазването; нови аспекти в бавния ход на промените в ТЕЛК; новини от Варна, Плевен и Специализираната болница по онкология в София. Съвсем актуално звучи и обобщение от проведена среща с журналисти по темата за лятото, полово предаваните болести и възможностите за справяне с пораженията на човешкия папилома вирус НРV.
Така в разгара на лятото специализираният седмичник предлага горещи теми и буреносни анализи от вечно неспокойната българска здравна система.
Коментари по темата
Демек Ганю иска да се вози на яхта,ама да плаща все едно се вози на москвич.Няма как да стане.